Dekoracja salonu to jeden z ważniejszych punktów na przedświątecznej liście „to do”. Jego wystrój powinien odpowiadać uroczystej atmosferze Świąt i końca roku, a także tworzyć ciepły i przyjazny klimat, niezależnie od tego, jaki styl ma sama aranżacja salonu. W jaki sposób zmienić to wnętrze?

Mowa w tym przypadku oczywiście głównie o detalach, uzyskiwaniu nowych efektów wizualnych w salonie poprzez zmianę niektórych dodatków i dobór odpowiednich dekoracji świątecznych, a nie gruntowny remont całego pomieszczenia…

Choinka – obowiązkowa dekoracja salonu

Główny element świątecznej aranżacji salonu to w większości domów choinka. U jednych żywa, u innych sztuczna, ale zazwyczaj jest. Sposób jej udekorowania zależy nie tylko od indywidualnych preferencji domowników czy stylu wystroju wnętrza, w którym się ją umieszcza, ale także od dominujących w danym okresie trendów. W tym roku szczególnie modne są prawdziwe choinki ubrane na biało i przyozdobione złotem lub – co wydaje się bardzo oryginalnym rozwiązaniem – sztuczne, białe choinki, udekorowane wyłącznie złotymi ozdobami. Na topie są także ciemne i mocne kolory, dlatego na świątecznym drzewku mogą pojawić się dekoracje fioletowe, szmaragdowe, w odcieniu zieleni butelkowej albo na przykład kobaltu. Niezmiennie w trendzie pozostają także choinki „ekologiczne”, na których wiesza się ręcznie wykonane ozdoby z drewna, korka, sznurka, cynamonu etc. Na uwagę zasługują w tym sezonie także dekoracje ażurowe (na przykład dziergane na drutach bądź robione szydełkiem) i te wykonane z białego, przejrzystego szkła.

Świece dla ocieplenia wystroju salonu

Obowiązkową dekoracją salonu (nie tylko w okresie świątecznym, ale wtedy szczególnie) są również świece. Światło naturalnego płomienia potrafi diametralnie zmienić wygląd wnętrza, dodając mu przytulności i spokojnego charakteru, „zmiękczając” nieco nawet bardzo chłodny, nowoczesny, minimalistyczny wystrój pokoju. Świece są niezbędne w świątecznej aranżacji salonu zwłaszcza w przypadku braku kominka, który może niekiedy pełnić podobną rolę. Świece powinny znaleźć się oczywiście na wigilijnym stole, ale nie tylko tam. Różnego rodzaju świeczniki i lampiony nawiązujące swoim designem do motywu Świąt (ale niekoniecznie) mogą rozświetlać całe wnętrze. Ważne jest jednak, aby takie dekoracje wyglądały spójnie i nie generowały chaosu stylistycznego. Warto więc zdecydować się na przykład na jeden kolor wszystkich świec, na jeden styl wszystkich lampionów w salonie, jednakowe świeczniki etc.

Świąteczna aranżacja salonu – dodatki

Ocieplenie wystroju wnętrza i nadanie salonowi świątecznego charakteru uzyskuje się dzięki doborowi właściwych dodatków. Aby w pomieszczeniu było przytulniej, poza światłem świec, najlepiej zastosować również odpowiedni dobór tkanin. Narzuty, poduszki, zasłony zmienić na takie w ciepłych barwach i wykonane z miękkich, miłych w dotyku, przytulnych materiałów. Jeśli komuś zależy natomiast na mocniejszym zaakcentowaniu aspektu odświętności i nadaniu salonowi bardziej uroczystego charakteru, tkaniny mogą być jasne (białe lub w odcieniu chłodnej, eleganckiej szarości) i na przykład lekko połyskujące. Można też pokusić się o wprowadzenie do aranżacji charakterystycznych dla zimowo-świątecznego okresu deseni, jak choćby modne ostatnio gwiazdki, wzory bazujące na motywie płatków śniegu itp. Dobrze sprawdzają się również wszelkiego rodzaju tematyczne drobiazgi: figurki aniołów, renifery, choineczki, podświetlane ozdoby z motywem świątecznym i in. Trzeba jednak uważać, aby z tym nie przesadzić i aby nie było zbyt eklektycznie. Najlepiej zdecydować się na jeden rodzaj / styl takich ozdób (np. ceramiczne, drewniane…).

I jeszcze odświętnie przygotowany stół…

Świąteczny stół zaaranżowany w salonie (lub jadalni) to, obok choinki, najważniejszy element wystroju wnętrza w tym szczególnym czasie. Ponadczasową klasyką jest w tym przypadku oczywiście śnieżnobiały obrus, ewentualnie – także bardzo elegancka opcja – obrus w kolorze srebrzysto-szarym. Na stole poza zastawą i świecznikami powinien znaleźć się także świąteczny stroik albo ewentualnie wazon z zielonymi gałązkami świerku lub jodły. W przypadku białego nakrycia na stole dobrze komponują się między innymi złote dodatki, co jest hitem tego sezonu, tak jak w przypadku zestawiania bieli i złota na choince. Dzięki neutralności bieli, świetnie prezentują się na takim tle także właściwie wszystkie inne barwy. Trudno o popełnienie jakiegoś większego błędu w tym zakresie. Na aksamitnie szarym stole natomiast przepięknie wygląda srebro, a także – tak modny ostatnio – ciemny granat, który genialnie prezentuje się również w towarzystwie ciemnej zieleni wspomnianej tu już jodły czy świerku.

Jeśli mimo zbliżających się wielkimi krokami Świąt, ktoś jednak zdecyduje się na głębsze zmiany wystroju salonu, wykraczające poza dodatki i dekoracje świąteczne, interesujące inspiracje aranżacyjne znajdzie  tutaj www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/salon,ta5.html

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here