Światło potrafi całkowicie odmienić charakter przestrzeni – gdy jest go zbyt mało, pomieszczenie wydaje się być ponure, nieprzyjazne, może trochę tajemnicze, a czasem nawet zaniedbane; gdy zbyt wiele – ozięble jasne, a samo światło przeszywające i wręcz natarczywe. Umiejętne granie światłem nie jest prostą sztuką i zależy od wielu czynników: wielkości i usytuowania lampy, mocy i liczby żarówek, odpowiednio dobranego abażuru. Ten ostatni pozwala na odpowiednie ukierunkowanie źródła światła, jego delikatne przytłumienie i rozproszenie. Nadal głównym źródłem światła w większości domów są lampy wiszące, dlatego też abażury do lamp wiszących właśnie grają główną rolę w odpowiedniej aranżacji przestrzeni. Tych kilka najpopularniejszych stylów i sprytnych podpowiedzi pomoże Ci odpowiednio dobrać abażur do lampy wiszącej.

W stylu skandynawskim

Wszyscy słyszeliśmy już o hygge, duńskiej filozofii szczęścia płynącego z codziennych, drobnych radości. Jednym z głównych czynników pozwalających na wprowadzenie hygge-atmosfery do naszych mieszkań jest, obok tkanin, naturalnego drewna czy odpowiednio dobranych kolorów, światło. Abażury do lamp wiszących wpisujące się w ten trend i pozwalające osiągnąć taki efekt, wykonywane są bardzo często z płótna – otwarte u dołu pozwalają na dokładne oświetlenie znajdującego się pod lampą stołu czy stolika kawowego, a płócienne boki pozwalają sączyć się delikatnemu światłu na boki. Bardzo popularne są także geometryczne konstrukcje, które pozwalają osiągać prawdziwy teatr światłocienia. Nieregularne plamy światła wprowadzają do przestrzeni element zaskoczenia i urozmaicenia.

Eleganckie mid-century

Trendem, który coraz silniej powraca w najnowszych projektach, zarówno amerykańskich projektantów i firm, jak i europejskich, a zwłaszcza duńskich, jest tak zwane Mid Century Modern, współczesna reinterpretacja stylu z połowy lat XX. Drewno, proste linie, sporo szklanych i miedzianych elementów, otwarta przestrzeń i oczywiście odpowiednie oświetlenie. A to powinno być niebanalne. Abażury do lamp wiszących w stylu Mid Century Modern są absolutnie niestandardowe, o finezyjnych, wręcz kosmicznych kształtach, zaskakujących zestawieniach kolorów, materiałów i proporcji. Wykonywane bardzo często z kolorowego, dmuchanego szkła, klosze do lamp wiszących potrafią być prawdziwymi dziełami sztuki, które nie tylko zadbają o odpowiednie rozłożenie światła, ale także stanowić będą niezwykła ozdobę każdego pomieszczenia.

Industrialny ascetyzm

W opozycji do przepychu Mid Century Modern sytuuje się niezwykle popularny industrializm. Nawiązywanie w przestrzeniach mieszkalnych do estetyki fabryk z XX wieku stało się popularne już jakiś czas temu. Abażury w takich lampach potrafią sprawiać zarówno wrażenie niezwykle ciężkich, gdy wielkie klosze zwisają na pojedynczym przewodzie, ale też delikatnych i lekkich, jak geometryczne, przestrzenne abażury do lamp wiszących z cienkich prętów. Taki abażur pełni raczej funkcję dekoracyjną, a dobierać do niej należy ozdobne, niestandardowe żarówki, które grać mają w takiej lampie pierwsze skrzypce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here