Cięcie strumieniem wody to technologia umożliwiająca precyzyjne wycinanie kształtów w różnych materiałach. To znakomita alternatywna dla obróbki metali za pomocą lasera lub plazmy, ponieważ technika ta zapewnia dużo lepszą precyzję oraz daje możliwość opracowywania grubszego materiału. Dodatkowo cięcie strumieniem wody pozwala uniknąć odkształceń termicznych materiału orazi zmian w składzie chemicznym w miejscu cięcia, czego nie do końca da się zniwelować w przypadku innych sposobów cięcia.
Ogromnym atutem tej techniki cięcia jest także znaczne obniżenie kosztów, co skłania wielu klientów do korzystania z niej.
Stale rosnąca konkurencja na rynku wyrobów stalowych i metalowych wymusza wręcz wdrażanie nowych rozwiązań i usług, dzięki którym znaczące firmy europejskie mogą stawiać czoła chociażby producentom azjatyckim. Na nowe technologie postawiła też spółka Nova Trading S.A. , która od ponad dwudziestu lat wyznacza trendy na rynku stali nierdzewnej w Polsce i w Europie.
Nova Trading S.A. jest polskim przedsiębiorstwem – tylko z polskim kapitałem, a jako centrum serwisowe stali nierdzewnej i aluminium ma jeden z najnowocześniejszych parków maszynowych w Europie.
Dysponując największą liczbą wyrobów hutniczych ze stali nierdzewnej dostępnych od ręki, największą powierzchnią magazynową przeznaczoną na wyroby hutnicze ze stali nierdzewnej i aluminium, firma świadczy cały szereg usług, a wśród nich właśnie cięcie blach strumieniem wody, cięcie laserem, cięcie zwojów na arkusze i taśmy, gięcie blach, szlifowanie czy szczotkowanie.
Precyzyjne cięcie
Cięcie strumieniem wody to technologia zwana Waterjet. Choć opracowano ją już w latach 70. ubiegłego stulecia, to zaczęto ją stosować w latach 80., ale w niewielkim stopniu. W zasadzie dopiero w na początku XXI wieku na targach branżowych pojawiły się maszyny wykorzystujące tę technologię, nazywane wycinarkami CNC waterjet, a dzięki temu technika ta zaczęła być stosowana na szeroką skalę.
Proces cięcia polega na wykorzystaniu strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu, który wprowadza w ruch cząstki ścierniwa zasysanego do komory miksującej. Woda wraz ze ścierniwem wędruje do dyszy hydro-ściernej, gdzie powstaje strumień dysponujący ogromną energią, dzięki której może on ciąć nawet najtwardsze materiały. U wylotu z dyszy, woda może mieć prędkość znacznie przekraczającą 300 m/s. Dzięki temu można wykonywać cięcie i precyzyjnie uzyskiwać żądane kształty elementów powstających z blach stalowych, aluminiowych, z marmuru, a nawet ze szkła.
Cięcie strumieniem wody – niepodważalne korzyści
Podstawową zaletą tej technologii jest niezwykła precyzja cięcia, znacznie lepsza niż ta, którą można uzyskać chociażby w technologii laserowej. Cięcie wodą eliminuje konieczność bardzo kosztownego docinania, a to w prosty sposób obniża koszty. Dzięki wysokiej prędkości strumienia wody, uzyskiwane krawędzie są bardzo dobrej jakości. Są one gładkie, a więc pozbawione wszelkich nierówności i zadziorów.
Omawiana technologia jest tak zwaną metodą cięcia na zimno, ponieważ woda jednocześnie chłodzi materiał poddawany obróbce. Nie powstają więc niepokojące naprężenia materiału, nie ma też niebezpieczeństwa odkształcenia się materiału z powodu niekontrolowanego wzrostu temperatury w obrębie strefy obróbki, co może mieć z kolei miejsce w przypadku pozostałych technik cięcia.
Cięcie strumieniem wody jest metodą bezpieczną dla osób obsługujących ten proces. Technologia ta sprawia, że w czasie obróbki materiału nie powstają opary ani żaden pył. Nie ma też konieczności jakiegokolwiek dodatkowego chłodzenia miejsc cięcia. Przy prawidłowo przebiegającym procesie nie występuje nawet ryzyko powstawania odprysków materiału.
Artykuł powstał dzięki współpracy z www.nova-trading.com