Zamki do drzwi to bardzo ważny element ich wyposażenia. Pozwala zabezpieczyć mieszkanie lub dom przed włamaniem. Decydując się na zakup nowych drzwi dostajemy ochronę podstawową, którą jest zamek standardowy. Znajduje się on w każdych drzwiach. Istnieje oczywiście możliwość wybrania innego systemu zabezpieczającego. Jakie zatem są rodzaje zamków?
Zamki wpuszczane
Bardzo często nazywane są także zamkami wewnętrznymi. Jak sama nazwa mówi znajdują się one wewnątrz drzwi. W każdym skrzydle jest do tego przygotowany specjalnie otwór. Zasada działania jest bardzo prosta. Po przekręceniu klucza rygiel wsuwa się w otwór znajdujący się we framudze. Ważne, aby wyznaczone do tego miejsce było bardzo dobrze wzmocnione.
Jedną z najpowszechniejszych formą zamków wewnętrznych są zamki podklamkowe. Innym równie często używanym rozwiązaniem są systemy hakowe. Jego działanie jest nieco bardziej skomplikowane. Sam rygiel ma kształt haczyka, a wysuwa się z kieszeni poprzez półobrót. Bardzo często tego typu zamki wybierane są do drzwi z tworzyw sztucznych, HDF czy aluminium.
Zamki nawierzchniowe
Zamki do drzwi nawierzchniowe instalowane są na drzwiach. Zazwyczaj z jednej strony znajduje się otwór na klucz, natomiast z drugiej gałka lub zasuwa. Innymi równie popularnymi nazwami są nadrzwiowe i zewnętrzne.
Tego typu system zabezpieczający wybierany jest z reguły do drzwi, które są cienkie, a więc nie mają miejsca do zamontowania w nich kieszeni z mechanizmem wewnętrznym. Mogą one także stanowić wzmocnienie ochrony antywłamaniowej. Jednak według specjalistów są one gorszym zabezpieczeniem niż zamki wpuszczane, gdyż o wiele łatwiej je sforsować.
Zamki rozporowe wielopunktowe
Ten rodzaj zamków może być montowany wewnątrz drzwi, jak i na nich. Najczęściej stosowany jest w drzwiach, które są antywłamaniowe. Różnią się one przede wszystkim możliwością obsługi większej ilości rygli.
Zamki rozporowe wielopunktowe mogą być wyposażone nawet w siedem rygli, które będą zamykać się zarówno w pionie, jak i poziomie. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ich jako zamki wpuszczane. Jest to jedno z najlepszych zabezpieczeń antywłamaniowych, jakie są obecnie stosowane w drzwiach. Najczęściej wykorzystywane są do chronienia mienia o znacznej wartości.