Płytki wielkoformatowe w wystroju łazienki

Podłoga i ściany w łazience wymagają zastosowania szczególnych form zabezpieczeń. Za ich pomocą uniemożliwiasz wilgoci wnikanie w głąb tynku. Ochronisz także ściany i podłogę przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniami typu mechanicznego. Wśród zyskujących na popularności płytek łazienkowych znajdują się produkty wielkoformatowe, których krawędź może być dłuższa niż 100 cm. Poniżej prezentujemy ten typ płytek z bliska – podpowiadamy jakie rozmiary i fasony warto wybrać do swojej łazienki, w czym tkwi specyfika użytkowa płytek wielkoformatowych oraz dlaczego warto sięgać właśnie po nie. 

Płytki wielkoformatowe – dostępne i najpopularniejsze rozmiary

Powierzchnia płytek wielkoformatowych kilkukrotnie przewyższa powierzchnię standardowej płytki. Najczęściej jeden z boków ma długość ponad 100 cm. Do najchętniej wybieranych należą płytki 60×120, 80×120, 100×120, 100×140, 120×140. Znajdziesz także rzadziej stosowane i mniej popularne formaty. Największych rozmiarów są płytki ceramiczne o krawędzi długie na 200 lub nawet 300 cm.

Większość produktów wielkoformatowych to płytki o kształcie kwadratu lub prostokąta. Płytki te można łączyć, zestawiać z sobą w ramach tej samej ściany lub podłogi. Ponadto możesz stosować je naprzemiennie – ustawiając najpierw pasmo płytek kwadratowych, a następnie pasmo płytek prostokątnych. Możliwości takie oferuje między innymi popularna płytka podłogowa Tubądzin.

Grubość typowej płytki wielkoformatowej wynosi od 3 do aż 12 mm. Wartość tego parametru zależy od sposobu wykonania płytki, użytych materiałów oraz jej przeznaczenia. Odmienny typ płytek stosuje się do okładania ścian w budynkach mieszkalnych, odmienny do wykładania sanitariatów w miejscach użyteczności publicznej. 

Walory estetyczne płytek wielkoformatowych 

Estetyka płytek wielkoformatowych wiąże się przede wszystkim z użytymi do ich stworzenia materiałami. Zdecydowana większość płytek wykonana będzie z gresu, co gwarantuje ich wysoką wytrzymałość na upływ czasu oraz oporność na uszkodzenia mechaniczne. Gres jest też odporny na ścieranie oraz oddziaływanie środków chemicznych, co czyni go materiałem idealnie pasującym do potrzeb łazienek. Ściany i połogi wyłożone gresem z łatwością utrzymasz w czystości, eksponując ich unikatowe i wyjątkowe piękno. 

Gres oferowany jest w wersji szkliwionej, półpolerowanej, polerowanej oraz nieszkliwionej. Ten ostatni typ gresu nazywa się technicznym. Wybierając płytki na ściany, warto zdecydować się na kafelki połyskliwe, których powierzchnia będzie odbijać refleksy świetlne oraz powiększać optycznie pomieszczenie. Płytki ustawiane na podłodze mogą być bardziej matowe i pozbawione niepraktycznych w tym przypadku szkliwień. 

Dodatkowe zalety płytek wielkoformatowych 

Z pewnością ten typ płytek pasuje idealnie do najbardziej popularnych aranżacji łazienkowych. Niezależnie czy chcesz urządzić to pomieszczenie w stylu glamour, na bogato, w stylu loft czy minimal – możesz korzystać właśnie z płytek wielkoformatowych. Ich zdecydowaną zaletą użytkową jest łatwe sprzątanie oraz szybki i uproszczony montaż. Nie musisz używać dużej ilości fugi, by połączyć ze sobą płytki. Z pewnością docenią ten fakt wszyscy, którzy planowali samodzielnie zabrać się za montaż płytek ściennych i podłogowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here