Kwestia oświetlenia pokoju dla dziecka nie jest wcale łatwa. Wpływa ono bowiem w znacznym stopniu na koncentrację i samopoczucie. W związku z tym trzeba zachować równowagę między estetyką a praktycznością. Najlepiej jest więc podzielić pokój na strefy i dostosować oświetlenie do ich funkcji. W niniejszym tekście przedstawimy garść porad ułatwiających dobór oświetlenia. Sklepy internetowe z oświetleniem LED, posiadają ogromny wybór opraw świetlnych, które dopasujesz do każdego pomieszczenia.
Jak oświetlić biurko nastolatka?
Przede wszystkim, do miejsca służącego pracy przy komputerze i nauce powinno dochodzić światło dzienne. Najlepiej sprawdza się ustawienie biurka prostopadle do okna. Pozwala to uniknąć oślepiania przez wpadające do wnętrza promienie słoneczne.
Trzeba jednak pamiętać, że nastolatki często uczą się wieczorami. Dlatego też musimy zadbać także o lampkę na biurko. Jak ją umiejscowić? To dość proste — źródło światła powinno znaleźć się po przeciwnej stronie względem dominującej ręki dziecka. Tak więc lampkę dla praworęcznych postawimy po lewej stronie, a dla leworęcznych po prawej.
Oprócz umiejscowienia ważna jest także odległość źródła światła od blatu biurka. Za optymalny uważa się dystans ok. 40 cm. Dobrze jest więc zdecydować się na swobodnie stojącą lampkę z regulowanym, długim ramieniem. Takie rozwiązanie pozwala dopasować szerokość strumienia światła i ustawienie go według aktualnych potrzeb nastolatka.
Dobrym pomysłem będzie także lampka nocna umożliwiająca dziecku czytanie w łóżku bez konieczności zapalania światła górnego.
Jak dopasować oświetlenie górne?
Jeśli zaś chodzi o oświetlenie górne, powinniśmy wybierać takie, które będzie najbardziej zbliżone do światła dziennego. Musi też równomiernie się rozpraszać i docierać do wszystkich zakamarków. Najlepiej więc sprawdzają się lampy z jasnymi abażurami, dzięki którym zachowamy ciepłą barwę światła.
Nie bez znaczenia jest także wielkość pokoju. Do wysokich pomieszczeń pasują żyrandole o wielu ramionach, natomiast niższe wnętrza z powodzeniem oświetlą plafony i pojedyncze lampy wiszące. Dobrym rozwiązaniem w pokoju młodzieżowym są także oświetlenia z kilkoma źródłami światła i regulacją jasności oraz kąta padania. Świetnie nadają się do tego lampy lub reflektorki LED. Zwłaszcza gdy postawiliśmy na modny ostatnio sufit podwieszany.
Dekoracje świetlne w pokoju młodzieżowym
Oświetlenie stanowi świetne dopełnienie aranżacji wnętrza. Dlatego warto wprowadzić do pokoju młodzieżowego także lampy dekoracyjne. Dzięki nim nie tylko ozdobimy wnętrze, ale też wprowadzimy przyjemny nastrój i zniwelujemy kontrasty świetlne. Dobrze wykorzystane oświetlenie pozwoli nie tylko wyeksponować detale aranżacji, ale też odwrócić uwagę od tych mniej korzystnych. Z pomocą światła można także wizualnie zmieniać rozmiary pomieszczenia. W tej roli sprawdzą się m.in. ozdobne kinkiety czy podświetlenia regałów lub obrazów. W budowaniu nastroju niezastąpione okazują się lampy lub taśmy LED z regulacją natężenia i zmianą kolorów oświetlenia. Można dzięki nim ozdobić właściwie każdy element wystroju. W kwestii dekoracji świetlnej mamy więc bardzo szerokie możliwości. Trzeba jednak pamiętać, aby współgrały one z resztą wyposażenia wnętrza oraz odpowiadały preferencjom dziecka. W końcu to ono będzie spędzać w pokoju najwięcej czasu, relaksując się, ucząc i odpoczywając.
Podsumowanie
Dobierając oświetlenie pokoju młodzieżowego, musimy mieć świadomość jego funkcji. Kluczową rolę odgrywają też preferencje nastolatka i musimy wziąć pod uwagę także jego zdanie. Oprócz światła górnego potrzebne będzie też oświetlenie biurka i lampka nocna. Dodatkowo można zastosować również oświetlenie dekoracyjne. Z jego pomocą można nie tylko wyeksponować ciekawe elementy wystroju, ale też nadać pokojowi indywidualny klimat.