Bateria umywalkowa to bardzo ważny element każdej łazienki. Choć z pozoru mogłoby się wydawać inaczej, jej wybór jest równie istotny, co zakup wanny, prysznica czy miski wiszącej. Nie powinniśmy go zatem zostawiać na ostatnią chwilę. Odpowiednie dopasowanie baterii zapewni ogromną oszczędność i pozwoli uniknąć wielu problemów w przyszłości. Jest to bowiem zakup na wiele lat.
By mieć nie tylko stylową, ale również funkcjonalną łazienkę, warto zaopatrzyć się w solidną baterię umywalkową. Tani kran z pewnością z czasem zacznie przeciekać, niszczyć się i tworzyć kolejne usterki. Po co więc narażać się na dodatkowe koszty, jeśli można mieć niezawodną, ekonomiczną i odporną na uszkodzenia baterię?
Rodzaje baterii umywalkowych
Wśród baterii umywalkowych wyróżniamy kilka rodzajów różniących się od siebie sposobem montażu. Powinien on być dopasowany do konkretnej umywalki.
- Bateria stojąca/sztorcowa – jest ona w całości montowana na umywalce. To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj baterii umywalkowej.
- Bateria ścienna podtynkowa lub natynkowa – w tym przypadku decyzję o wyborze rozwiązania należy podjąć jeszcze w trakcie ustalania hydrauliki w łazience, ponieważ bateria podtynkowa cechuje się tym, że jej korpus jest ukryty w ścianie, a użytkownik ma dostęp jedynie do wylewki oraz uchwytów. Z kolei przy baterii natynkowej wszystkie elementy znajdują się na zewnątrz.
- Bateria wolnostojące/nadblatowa – jest to najnowocześniejsze rozwiązanie, które idealnie komponuje się z wnętrzami w stylu minimalistycznym. W zależności od potrzeb i możliwości przestrzeni, baterię montuje się w odpowiednim miejscu na blacie, niezależnie od umywalki. Takie baterie znajdziemy na smartlazienka.pl.
Poznaj dodatkowe funkcjonalności w bateriach umywalkowych
Jeśli cenisz sobie nowoczesne technologie i praktyczne rozwiązania, z pewnością ucieszy Cię fakt, że możesz je zastosować także w bateriach umywalkowych. Wśród nich wyróżniamy m.in.:
- Aerator – dzięki temu rozwiązaniu oszczędzisz nawet do 60% wody. To konstrukcja, która przez wodę przepuszcza powietrze, co zwiększa ciśnienie, dzięki czemu strumień wydaje się większy, a w rzeczywistości zużywamy dużo mniej wody.
- Termostat – steruje mechanizmem mieszającym gorącą oraz zimną wodę, dzięki czemu pozwala na dopasowanie odpowiedniej temperatury, która utrzyma się nawet, gdy zmieni się ciśnienie wody. Temperatura jest ustawiana uprzednio przez użytkownika na specjalnym pokrętle.
- System kontroli ciepłej wody – jest on używany w bateriach jednouchwytowych. Polega na tym, że doprowadza do kranu wodę jedynie w temperaturze o określonym zakresie, podanym przez producenta.
- Dwustopniowa dźwignia uchwytu – jej działanie polega na tym, że po delikatnym uniesieniu uchwytu uruchamia się 50% strumień wody, a po przekroczeniu drugiego progu, strumień jest już otwarty w 100%.
Unikaj błędów przy wyborze baterii umywalkowych
Baterie umywalkowe powinny przede wszystkim odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom domowników. Każdy z nas wybierając ten element wyposażenia łazienki z pewnością zwraca uwagę na jego ekonomiczne aspekty. Dzięki nim w skali roku czy kilku lat będziemy w stanie zaoszczędzić bardzo wiele. Oprócz tego bardzo ważna jest estetyczna strona baterii. W ofertach sklepów internetowych znajdziemy mnóstwo rozwiązań w rozmaitych kolorach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy konkretny model do wystroju wnętrza.