Okucia antypaniczne

Dzięki systemom ewakuacyjnym można pełne uzyskać bezpieczeństwo podczas ewakuacji z budynków. Ich ważnym elementem są okucia antypaniczne.

Specjalne systemy ewakuacyjne muszą być stosowane w wielu różnych budynkach, z których korzystają większe grupy osób, na przykład w urzędach, galeriach handlowych czy budynkach wielorodzinnych. Pozwalają one na sprawne prowadzenie ewakuacji w razie zagrożenia. Poza odpowiednim oznakowaniem oraz oświetleniem dróg ewakuacyjnych, ważne są także odpowiednie drzwi, które powinny być wyposażone w okucia antypaniczne, inaczej okucia paniczne.

Dzięki zastosowaniu okuć tego typu ewakuacja może przebiegać znacznie sprawniej i nie powodować zagrożenia dla osób opuszczających budynek. Czym dokładnie są okucia antypaniczne? Jakie jest ich zadanie? Kto zajmuje się ich sprzedażą?

Okucia antypaniczne – co to jest?

Okucia antypaniczne, określane również jako okucia paniczne, to bardzo ważny element drzwi montowanych na drogach ewakuacyjnych. Dzięki nim można uzyskać jeszcze większe bezpieczeństwo podczas ewakuacji, w trakcie której liczą się przede wszystkim czas i ochrona życia i zdrowia.

Drogi ewakuacji są projektowane tak, aby osoby w budynku mogły opuścić go jak najszybciej. Jednocześnie, projektanci takich ciągów komunikacyjnych muszą pamiętać o tym, że podczas zagrożenia zdrowia i życia w tłumie może wybuchnąć panika. Właśnie dlatego jednym z kluczowych elementów systemów ewakuacji są okucia paniczne – antypaniczne.

Tego typu okucia montowane są w drzwiach znajdujących się na drogach ewakuacyjnych i mają one na celu sprawne przepuszczanie osób. Głównym elementem okuć antypanicznych jest zamek, który może posiadać także jedną z funkcji antypanicznych.

Najczęściej tego typu okucia drzwiowe współpracują ze specjalnymi dźwigniami, które umieszczane są na drzwiach zamiast klamek. Zastosowanie dźwigni, które otwierają drzwi przy nacisku, znacznie ułatwia przepuszczanie osób, a tym samym redukuje ryzyko pojawienia się paniki w tłumie.

Zalety montażu okuć antypanicznych:

  • zmniejszenie ryzyka paniki w tłumie
  • sprawne przepuszczanie osób podczas ewakuacji
  • zredukowanie niebezpieczeństwa upadków, urazów

Wobec tego okucia paniczne to sprawdzony sposób na poprawę bezpieczeństwa w trakcie opuszczania budynku w sytuacjach awaryjnych. Dzięki nim ewakuacja osób może przebiegać szybko i sprawnie – bez ryzyka pojawienia się zagrożenia dla życia i zdrowia.

Rodzaje okuć antypanicznych – funkcje B, C, D, E

Zamki, w które wyposażone są okucia antypaniczne, mogą być wyposażone w różnego rodzaju funkcje. Są one oznaczane czterema literami, a mianowicie B, C, D oraz E.

W zależności od posiadanej funkcji zamek może pozwalać na opuszczenie budynku, ale może uniemożliwić wejście do środka, gdy zamek jest zamknięty. Dzięki odpowiednio dopasowanym funkcjom okucia paniczne mogą zapewnić największy poziom bezpieczeństwa w budynkach.

Najbardziej popularne są okucia antypaniczne z zamkami typu B. W tym przypadku, gdy drzwi są zaryglowane, można wyjść z budynku, ale nie można do niego wejść. Gdy zamek będzie odryglowany i odblokowany, wtedy można zawsze wyjść oraz zawsze wejść do środka.

Dobór odpowiedniego typu okuć powinien być podyktowany wymogami bezpieczeństwa obowiązującymi w danym budynku.

Gdzie można zakupić okucia antypaniczne?

Obecnie okucia antypaniczne sprzedawane są przez wiele firm specjalizujących się w dostarczaniu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa przeznaczonych do tworzenia dróg ewakuacyjnych. Wyposażenie tego typu mają też na stanie inne sklepy.

W sklepie internetowym Okucia-sklep.pl można znaleźć szeroką gamę okuć antypanicznych od najlepszych producentów. Można zapoznać się z nimi już teraz na stronie: https://okucia-sklep.pl/67-okucia-antypaniczne.

Zatem specjalne okucia antypaniczne czy też okucia paniczne to niezbędny element systemów bezpieczeństwa ewakuacji w wielu budynkach. Dzięki ich zastosowaniu ewakuacja osób w razie zagrożenia może przebiegać znacznie sprawniej i szybciej, a tym samym może zakończyć się całkowitym powodzeniem – bez ryzyka dla zdrowia i życia osób ewakuowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here