materac

Wybór materaca odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu jakościowego snu. To właśnie sen pozwala naszemu organizmowi odpowiednio się rozluźnić, zrelaksować i zregenerować, dzięki czemu kolejnego dnia jesteśmy aktywniejsi i wydajniejsi. Materac musi cechować się właściwą twardością, wypełnieniem i szeregiem innych właściwości, takich jak np. rozmiar. Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć? O tym w niniejszym artykule.

Kilka słów wstępu

Standardowe rozmiary materacy w przypadku większych łóżek dla dwóch osób to najczęściej materace 140×200, materace 160×200 oraz materace 180×200. W przypadku łóżek jednoosobowych są to wymiary 80×200, 90×200, 100×200 lub nawet 120×200.

Wybór materaca w kontekście jego rozmiarów to przede wszystkim skupienie się na jego długości i szerokości. Długość musi być dopasowana do wzrostu użytkownika — najlepiej, żeby był dłuższy o około 15 cm od ciała. Najczęściej wystarcza tutaj klasyczne 200 cm, choć na rynku istnieją materace o większej długości.

Innym i zdecydowanie ważniejszym parametrem jest szerokość materaca. To właśnie to wpływa w znacznej mierze na jakość snu i wygodę odpoczynku. Szerokość musi być dopasowana do preferencji, budowy ciała i liczby użytkowników. Dla dwóch osób sprawdzą się materace 160×200 oraz materace 180×200.

Jaki materac dla dwojga wybrać?

Wybór rozmiaru materaca do sypialni musi być dopasowany nie tylko do preferencji użytkowników, ale również do przestrzeni. Najmniejszym z dedykowanych rozmiarów dla par są materace 120×200, choć w większości przypadków znacznie lepiej sprawdzą się materace 140×200 i większe. Do standardowego rozmiaru w sypialniach małżeńskich należą materace 160×200 i materace 180×200. Takie modele zagwarantują właściwą przestrzeń podczas snu, dzięki której każdy użytkownik będzie miał wystarczająco dużo miejsca dla siebie.

Materace 160×200 w ofercie Selene to klasyczne materace, które pasować będą do większości standardowych wymiarów łóżek.

Warto podkreślić, że materace 180×200 to naprawdę duże modele, które sprawdzą się w przestronnych sypialniach. Wraz ze wzrostem szerokości materaca rośnie też jego cena. W niektórych sytuacjach konieczne może być złożenie zamówienia na materac o niestandardowej szerokości i długości, aby dopasować go do wielkości swojej sypialni, co również będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami.

W przypadku dorosłych minimalna długość materaca powinna być od 15 do 20 cm większa od wysokości użytkownika. Z kolei szerokość materaca dla jednej osoby powinna wynosić od 70 do 90 cm. Im większe łóżko — tym większa swoboda. Podczas wyboru materaca musimy też zwrócić uwagę na ramę łóżka. Mierzy się ją od wewnątrz, zawsze odejmując kilka centymetrów. Pozwala to wybrać optymalny rozmiar.

W razie wątpliwości warto skorzystać z fachowej porady i skonsultować się z producentem lub obsługą sklepu. Brak odpowiedniego materaca wpływa negatywnie na jakość snu i prawidłowe ułożenie kręgosłupa. W rezultacie możemy budzić się rano z bólem szyi, pleców czy barków. Gorsza jakość snu może też wpłynąć na obniżenie samopoczucia i gorszą wydajność w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here