Wybór okien do mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, które podejmujemy na etapie budowy czy remontu. W dużym stopniu ma ona wpływ na doświetlenie, izolację termiczną i akustyczną oraz wygląd naszych wnętrz.

Współczesny rynek zdominowany jest przez nowoczesne okna plastikowe i przeżywające swój renesans okna drewniane. Które jednak najlepiej nadadzą się do twojego mieszkania?

Ekonomia okna

Zakup okien to inwestycja na długie lata. Właściwie można założyć, że ich przyszła wymiana nastąpi tylko na wskutek uszkodzenia. Same okna cechują się szeregiem właściwości, które przekładają się na domowe finanse, w związku z czym warto mieć na uwadze, iż większy wydatek na okna to jeszcze większa oszczędność w przyszłości. Dzieje się tak dlatego, iż dobre okno potrafi znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania. Ma na to wpływ tzw. współczynnik przenikania ciepła U, który odpowiada za izolacyjność termiczną (im mniejszy, tym lepszy) oraz przepuszczalność energii cieplnej g, która informuje o tym, jaka ilość energii słonecznej padającej na zewnętrzną część szyby przedostanie się do środka. Wszystko to wynika w dużej mierze z ilości szyb i rozmiarów przestrzeni między nimi, gazu, którym komory są wypełnione oraz z faktu, czy szyba wewnętrzna jest pokryta warstwą niskoemisyjną. Podobne parametry mogą dotyczyć zarówno okien PCV, jak i drewnianych.

Bezpieczeństwo

Okno słabej jakości może okazać się zachętą dla nieproszonych gości w naszym lokum. Nie należy bagatelizować kwestii bezpieczeństwa, szczególnie jeśli mieszkamy na niższych kondygnacjach, które znajdują się w zasięgu potencjalnych włamywaczy. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku są okna drewniane. Ich sztywna, solidna konstrukcja, wynikająca z jakości drewna czy wielowarstwowego klejenia znacznie utrudnia ich ewentualne wyważenie. Jeśli chcemy jednak wybrać okna PCV, warto szukać modeli, które wyróżniają się sporą wytrzymałością i nowoczesnymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. To uchroni nas przed wszelkimi zagrożeniami w postaci osób trzecich, próbujących dostać się do naszego mieszkania.

Design

Ostatni, lecz równie ważny, jest wygląd samego okna. Okna drewniane świetnie nadają się do wnętrz utrzymanych w eleganckim i klasycznym stylu. Na rynku znajdziemy modele wyprodukowane m.in. z drewna dębowego, sosnowego czy mahoniowego. Ich zaletą jest także mniejsza przyciągalność kurzu, co może mieć znaczenie dla osób zwracających szczególną uwagę na sterylność pomieszczeń. Trzeba natomiast pamiętać, że z racji materiału, z którego są one wykonane, trudniej będzie znaleźć drewniane okna w niecodziennym lub nietypowym kształcie. Tu przewagę mają okna PCV. Występują one w wielu wariantach – znajdziemy nawet modele w stylu retro, które do złudzenia przypominają okna drewniane! Wszystko zależy od naszych preferencji.

Współczesny rynek pełen jest okien wykonanych z przeróżnych materiałów. Mimo tych różnic, producenci starają się ciągle podnosić jakość swoich produktów, co sprawia, że poza samym wyglądem, okna te cechują się podobnymi właściwościami i parametrami. To o czym należy pamiętać, to fakt, iż inwestycja w solidne i dobrze wykonane okna przekłada się nie tylko na oszczędność, ale również na komfort życia w mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here