łóżko z palet
łóżko z palet

Meble wykonane własnoręcznie z palet w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością, choć moda na nie pojawiła się już dobrych kilka lat temu. Są one oryginalne, świetnie sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu a co najważniejsze koszt ich wykonania wcale nie jest wysoki. Jesteś ciekaw jak krok po kroku stworzyć jeden z modnych w ostatnich czasach mebli z palet? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Krok pierwszy – przygotowanie materiałów i wstępne pomiary

Główną zaletą mebli wykonanych z palet jest fakt, że możemy zaprojektować je według własnego uznania zupełnie od podstaw, dzięki czemu też bez problemu dopasować można je do wielkości danego pomieszczenia, w którym takowy mebel zostanie umieszczony. Zastanawiasz się w co należy zaopatrzyć się przed przystąpieniem do prac? Oto lista podstawowych elementów i narzędzi:
– drewniane palety – bez problemu dostaniesz na aukcjach internetowych lub w specjalnych punktach oferujących sprzedaż tego typu przedmiotów, nie muszą być one w pełni nowe ale zwróć uwagę na ich stan techniczny, w końcu chcesz aby mebel posłużył Ci przez kilka długich lat;
– szlifierka lub papier ścierny;
– długie wkręty, dzięki którym połączysz ze sobą palety;
– farba, jeżeli chcesz aby podstawa mebla miała np. kolor biały;
– specjalny impregnat do drewna;
– tekstylia i dodatki np. narzuta lub duże ozdobne poduchy;

Drewniane palety dostępne są na rynku zazwyczaj w trzech rozmiarach – małym (120 × 80 × 14,4 cm), średnim (80 × 60 × 14,4 cm) oraz dużym (120 × 120 × 14,4 cm). Zanim złożysz zamówienie zastanów się nad dokładnymi wymiarami Twojego mebla – pamiętaj aby jego wielkość była proporcjonalna do wielkości pomieszczenia.

Krok drugi – przygotowanie palet

Kiedy wszystko co niezbędne masz pod ręką, to pora zająć się naszymi paletami. Na początku trzeba je dokładnie wysuszyć, najlepiej gdyby poleżały w suchym i ciepłym miejscu przez kilka dni, w przeciwnym razie wilgotne drewno źle przyjmie farbę a po kilku tygodniach zacznie gnić. Zanim je odstawisz pozbądź się desek, które nie będą Ci potrzebne.

Krok trzeci – szlifowanie i malowanie

Jak zrobić meble z palet?

Dobrze wysuszone palety należy dokładnie oszlifować tak by powierzchnia była gładka pozbawiona wszelkich drzazg oraz nierówności, do tego celu wykorzystaj szlifierkę lub tradycyjny papier ścierny.
Potem przy pomocy pędzelka lub szczotki porządnie oczyść paletę z resztek pyłu, dzięki temu unikniesz nieestetycznych zacieków oraz grudek. Następny krok to malowanie lub bejcowanie oraz zabezpieczenie wierzchniej warstwy lakierem. Przed pomalowaniem dobrze było by drewno pokryć specjalnym impregnatem, nie jest to konieczne ale kiedy meble będą znajdowały się na tarasie lub w ogrodzie dodatkowa ochrona przed wpływem czynników zewnętrznych przyda im się na pewno.

Krok czwarty – łączymy, ustawiamy i ozdabiamy

To już w zasadzie meta! Teraz tylko przy pomocy wkrętaków połącz ze sobą palety. Jak? To zależy już tylko od Ciebie i od tego czy będzie to łóżko, fotel a może kanapa. Możliwości jest tyle ile pomysłów, dlatego zachęcamy Cię do poszukania inspiracji.
Kiedy wszystko będzie już skręcone, pozostaje tylko dołożyć poduchy, koce, narzuty itp. Efekt końcowy z pewnością zachwyci wszystkich Twoich najbliższych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here