białe krzesła, meble
białe krzesła, meble

Jesteś w trakcie urządzania mieszkania w stylu nowoczesnym lub skandynawskim? Poszukujesz mebli w białym kolorze? Zanim postanowisz pozbyć się swoich starych mebli, zastanów się nad tym, czy może nie dać im drugiej szansy.

Biel zawsze na czasie!

Meble w odcieniu czystej lub przecieranej bieli cieszą się dużą popularnością, pasują praktycznie do każdego wystroju, wyglądają niezwykle elegancko i nowocześnie, łatwo można dobrać do nich również inne akcesoria dekoracyjne.
Wbrew pozorom przemalowanie starych mebli na biało nie jest takim trudnym i żmudnym przedsięwzięciem. Wystarczy tylko, że odpowiednio się do niego przygotujesz. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad jak krok po kroku dostosować swój ukochany mebel do obecnego wystroju Twojego mieszkania.

Krok pierwszy – wybór odpowiedniej farby

Na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów farb, którymi możesz odświeżyć wygląd swoich mebli – akrylowe, olejne, kredowe o wykończeniu matowym lub satynowym, w pełni kryjące i te nieco mniej. Pamiętaj tylko o tym aby wybrać tę odpowiednią, bowiem nie wszystkie są uniwersalne – zanim kupisz farbę zapoznaj się z informacją producenta czy konkretny produkt jest odpowiedni do danego typu mebli.

Jak pomalować meble na biało?

Krok drugi – rozbieramy meble na części pierwsze

Przed przystąpieniem do malowania, odkręć wszystkie gałki oraz uchwyty, wyciągnij szuflady, półki itp. Dzięki temu malowanie pójdzie Ci znacznie szybciej i sprawniej ale też i o wiele dokładniej.

Krok trzeci – przygotowanie powierzchni

Meble lakierowane lub pokryte farbą trzeba odpowiednio przygotować. Przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego należy pozbyć się resztek lakieru i farby. Jeżeli powierzchnia jest stosunkowo w dobrym stanie wtedy wystarczy tylko ją delikatnie zmatowić.
Po polerowaniu przychodzi pora na dokładne odkurzenie mebla z kurzu i pyłu a następnie odtłuszczenie jego powierzchni przy pomocy specjalnego preparatu lub np. denaturatu.

Krok czwarty – malowanie

Przed rozpoczęciem malowania warto jest użyć primera czyli tzw. farby podkładowej, która dodatkowo zadba o trwałość oraz intensywność białego koloru. Ilość nałożonych warstw zależy od jakości i stopnia krycia farby. W przypadku odcienia białego, niezależnie od rodzaju farby najlepiej jest nałożyć 2-3 cienkie warstwy. Pamiętaj o tym, aby poczekać z nałożeniem kolejnej warstwy do czasu aż poprzednia dokładnie przeschnie. Niestety niekiedy czas oczekiwania może wynieść nawet kilkanaście godzin.
Najszybciej schną farby kredowe, potem kolejno akrylowe, olejne oraz alkidowe.

Krok piąty – zabezpieczenie pomalowanej powierzchni

Do tego celu należy użyć wosku lub lakieru, te pierwsze sprawdzą się świetnie w przypadku farb akrylowych oraz kredowych ale niestety są mniej skuteczne. Lakiery natomiast mogą mieć różne wykończenie od pełnego matu po wysoki połysk, dzielimy je na akrylowe czyli wodorozcieńczalne oraz poliuretanowe, minusem może być ich intensywny zapach, jednak zabezpieczona nim powierzchnia będzie trwała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here