łóżko z palet
łóżko z palet

Szukasz pomysłu na designerskie urządzenie swojego mieszkania a w dodatku lubisz majsterkować? Jeżeli tak stwórz coś własnoręcznie – cieszące się dużą popularnością w ostatnich miesiącach meble wykonane z tzw. europalet dodadzą Twojemu wnętrzu oryginalności oraz charakteru. Z drewnianych palet zrobić możesz np. stelaż pod materac do sypialni, stolik kawowy, stół, sofę a nawet wygodne meble ogrodowe itp. Pomysłów jest naprawdę wiele.

Meble wykonane z drewnianych palet sprawdzają się świetnie nie tylko na zewnątrz, w ogrodzie czy na tarasie ale także w wewnątrz – w salonie lub sypialni. Zastanawiasz się jak wykonać takie meble? Co kupić i jak odpowiednio przygotować drewno? Za chwilę dowiesz się na co należy zwrócić szczególną uwagę wykonując meble z palet.

Skąd wziąć palety i jak je przygotować?

To dwa najczęściej pojawiające się pytania. Palety drewniane można kupić w stanie nowym lub używanym – decydując się na zakup tych drugich koniecznie zwróć uwagę na ich stan techniczny, nie wybieraj tych, które są popękane lun drewno jest już w fazie rozkładu, wtedy meble zamiast kilku lat posłużą Ci kilka tygodni.
Palety kupić można w odpowiednich punktach sprzedaży ale bez problemu dostaniesz je także w sklepach internetowych. Dostępne są zazwyczaj w trzech rozmiarach – małym, średnim oraz dużym.

Kiedy kupisz już palety, zanim zaczniesz je malować upewnij się, że drewno jest w pełni suche – to niezwykle ważne, w momencie kiedy nałożysz farbę i lakier na wilgotne drewno, to w niedługim czasie może ona zacząć odpryskiwać.
Jeśli poczujesz, że palety nie są do końca suche, wystaw palet na słońce lub odstaw na kilka dni w ciepłe i suche miejsce.

malowanie palety

Szlifujemy, malujemy i lakierujemy…

Skoro palety są już suche to teraz możesz przystąpić do obróbki drewna. Palety należy dokładnie oszlifować tak by powierzchnia była maksymalnie gładka – do tego celu użyj szlifierki lub papieru ściernego. Kolejny krok to oczyszczenie palet z opiłków drewna. Jeżeli przygotowujesz meble ogrodowe to warto było by przed rozpoczęciem malowania zabezpieczyć drewno odpowiednim impregnatem.

Do pomalowania palet możesz użyć bejcy lub farby, niezależnie od tego co wybierzesz, pamiętaj o tym aby nałożyć jej 2-3 cienkie warstwy w odpowiednich odstępach czasowych. A może skusisz się na modne w ostatnim czasie białe meble z efektem przecierania? Zastanawiasz się jak to zrobić? Na naszej stronie znajdziesz kilka artykułów na ten temat.
Pomalowane palety (kiedy farba już dobrze wyschnie) należy zabezpieczyć odpowiednim lakierem, może on być o wykończeniu matowym, półmatowym lub z połyskiem.

Skręcanie mebli i dodatki

Przygotowane palety trzeba ze sobą skręcić przy pomocy długich wkrętów, według zaplanowanego przeznaczenia – np. palety kształtem mają przypominać sofę lub fotel. Ostatnim krokiem jest wyposażenie przygotowanych mebli w dodatki – kolorowe siedziska, poduchy, narzuty, koce, materac, szklane podstawki lub obrus jeżeli jest to stolik kawowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here