Patrzysz na swoją komodę i zastanawiasz się czy przypadkiem nie wymienić jej na nowszy model? Z jednej strony psuje Ci ona cały wystrój a z drugiej darzysz ją ogromnym sentymentem, ponieważ jest ona pamiątką z domu rodzinnego. Na szczęście my wiemy jak rozwiązać Twój problem…
Stare drewniane meble mają swój specyficzny urok, im są starsze tym bardziej wyjątkowe. Masz w domu taką szafę, komódkę lub stoliczek? Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj go na śmietnik! Pomimo licznych rys, zadrapań czy odprysków takie meble są w cenie, wystarczy dosłownie 200 zł aby przeprowadzić prostą metamorfozę, która diametralnie zmieni i odświeży ich wygląd.
Dzisiaj przedstawimy Ci kilka prostych i sprawdzonych metod na szybkie odrestaurowanie starych, zniszczonych mebli?
Oklej lub pomaluj
To dwie najpopularniejsze metody na odnowienie wyglądu starych mebli. Zniszczoną powierzchnię możesz okleić okleiną lub pomalować profesjonalną farbą przeznaczoną do mebli. W marketach budowlanych zajdziesz kilkanaście rodzajów okleiny do mebli – o rożnych wzorach i kolorach, przy zakupie zwróć jedynie uwagę na to aby okleina była produktem wodoodpornym oraz elastycznym, co dodatkowo ułatwi Ci jej naklejanie na powierzchnię.
Jeżeli chodzi o farby to dużą sympatią cieszą się farby kredowe, oprócz tego, że wysychają w niedługim czasie to przed ich użyciem nie trzeba szlifować powierzchni mebli ich wadą może być natomiast stosunkowo wysoka cena, na szczęście w sklepach dostępnych jest wiele innych rodzajów farb do malowania mebli, w różnych kolorach i o różnym wykończeniu.
Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni mebla.
Za chwilę pokrótce wyjaśnimy na czym polega każda z tych metod.
Odrestaurowywanie starych mebli – krok po kroku
Etap pierwszy – przygotowanie powierzchni
Niezależnie od tego, którą z metod wybrałeś to ten etap wygląda tak samo. Mebel należy dokładnie umyć – najlepiej przy pomocy gąbki, wody i płynu do mycia naczyń. Potem kiedy wyschnie, należy delikatnie zmatowić jego powierzchnię – do tego celu należy użyć papieru ściernego. Uwaga – jeżeli na meblu znajdują się resztki farby lub lakieru koniecznie trzeba je usunąć!
Oszlifowaną powierzchnię należy oczyścić z powstałego pyłu oraz odtłuścić specjalnym preparatem lub po prostu zwykłym spirytusem.
Etap drugi – malowanie lub oklejanie
Kiedy mebel jest już przygotowany to można przystąpić do jego malowania lub oklejania.
Jeżeli wybrałeś metodę numer jeden, to nałóż na powierzchnię 2-3 cienkie warstwy farby w odpowiednich odstępach czasowych. Po całkowitym wyschnięciu farby zabezpiecz pomalowaną powierzchnię lakierem.
Metoda numer dwa jest równie prosta i szybka w wykonaniu co pierwsza. Tutaj należy przyciąć okleinę na równe części (odpowiadające wymiarom oklejanej powierzchni) a następnie powoli od góry do dołu naklejać ją na mebel. Pilnuj tego aby pomiędzy okleiną a powierzchnią nie wytworzyły się pęcherzyki powietrza w przeciwnym razie może ona po jakimś czasie zacząć się odklejać.