pędzle, malowanie, lakierowanie, bejcowanie
pędzle, malowanie, lakierowanie, bejcowanie

Szukasz prostego sposobu na odnowienie zniszczonych drewnianych mebli? Zamiast planować zakup nowych weź sprawy w swoje ręce i podaruj im drugie życie! Wbrew pozorom odnowienie takich mebli nie jest ani trudne ani kosztowne. Do czego za chwilę postaramy się Ciebie przekonać!

Meble drewniane przepięknie prezentują się w praktycznie w każdym wnętrzu, niektóre pomimo upływu lat nadal zachwycają wszystkich swoim urokiem. Niestety w wielu przypadkach jest tak, że drewniana powierzchnia pokrywa się nieestetycznymi porysowaniami, zadrapaniami oraz wgłębieniami. Jednak pod żadnym pozorem nie podejmuj decyzji o tym, że tak wyglądająca komoda lub szafa nadaj się jedynie do wyrzucenia.
Istnieje kilka prostych patentów na odnowienie drewnianych mebli – do jednych z najchętniej stosowanych należy pokrycie powierzchni bejcą, która podkreśli naturalne piękno i kolor szlachetnego drewna.

Krok pierwszy – przygotowanie powierzchni

Do tego celu niezbędne będą: szlifierka lub papier ścierny (drobnoziarnisty oraz gruboziarnisty), szpachla do drewna, preparat odtłuszczający, szczoteczka, pędzelek, szmatka.
W pierwszej kolejności dobrze było by umyć mebel (gąbką nasączoną wodą i np. płynem do mycia naczyń) a następnie go wysuszyć. Potem należy przystąpić do szlifowania powierzchni – jeżeli jest ona w dobrym stanie to wystarczy ją tylko delikatnie zmatowić. W sytuacji kiedy widzisz znajdujące się na niej resztki lakieru wtedy konieczne będzie ich skrupulatne usunięcie.

Krok drugi – odpylenie i usuwanie ubytków

Kolejny krok to usuniecie powstałego podczas szlifowania pyłu – czynność tę wykonaj z pomocą szczoteczki bądź sztywnego pędzla. Użytkowane przez wiele lat drewniane powierzchnie bardzo często pokryte są wgłębieniami, zarysowaniami, posiadają liczne pęknięcia i ubytki – tutaj z pomocą przyjdzie Ci specjalistyczny preparat, który dostaniesz w każdym markecie budowlanym – czyli tzw. szpachla do drewna. Nałóż ją przy pomocy szpachelki, w miejsca, wymagające wypełnienia i pozostaw do zaschnięcia, potem ponownie przetrzyj całość papierem ściernym (drobnoziarnistym) tak aby wyrównać całą powierzchnię, odpyl i odtłuść.

Jak odnowić meble drewniane?

Krok trzeci – bejcowanie i lakierowanie

Na tym etapie przyda Ci się bejca lub lakierobejca (w wypadku użycia lakierobejcy nie ma konieczności zabezpieczania powierzchni dodatkową warstwą lakieru) w wybranym odcieniu. Bejca w porównaniu do tradycyjnej farby podkreśli i uwydatni naturalny odcień drewna. Wystarczy nałożyć jej 2-3 warstwy. Pamiętaj tylko, że z każdą nakładaną warstwą kolor będzie ciemniejszy!
W momencie kiedy bejca dobrze wniknie w drewno, powierzchnię należy zabezpieczyć lakierem lub woskiem. Choć ten ostatni zapewnia naturalny efekt to niestety nie chroni powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego też polecamy wybrać lakier. Nałóż go 1-2 warstwy (w zależności od zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu), poczekaj aż wyschnie i ciesz się nowym wyglądem swojej ukochanej drewnianej szafy lub komody!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here