W dzisiejszych czasach przydomowe ogródki często nie grzeszą wymiarami. Nierzadko dzieje się tak, że większość miejsca zajmują chodniki czy miejsce postojowe dla samochodu. Co zrobić, by mimo to było wokół nas zielono i ekologicznie?

Piękny ogród to użyteczny ogród

Organizowanie przestrzeni przydomowego ogródka to niełatwe, ale z drugiej strony bardzo przyjemne zadanie. Dobór drzew, krzewów, kwiatów i rodzajów nawierzchni każdemu sprawi sporo radości, choć najwięcej satysfakcji daje nieprzeciętny efekt końcowy. Niestety często nie jest on dokładnie taki, jak byśmy chcieli, gdyż wiele elementów ogrodowej architektury może zepsuć ogólny efekt bądź też być kłopotliwe w utrzymaniu. Mówimy tu zwłaszcza o różnego rodzaju chodnikach czy betonowych fragmentach, które nie dość, że często dają wątpliwy efekt wizualny, to na dodatek lubią się „rozjeżdżać” pod wpływem intensywnego użytkowania. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Rozdzielenie różnych nawierzchni – jak zrobić to dobrze?

Przez wiele lat sposobem na rozdzielenie różnych nawierzchni w ogrodzie był betonowy czy drewniany krawężnik. Rozwiązania te miały niestety swoje wady – trudności w instalacji (betonowe krawężniki trzeba wkopać), różną wytrzymałość, niezbyt atrakcyjny wygląd czy problemy z ułożeniem bardziej fantazyjnych kształtów. Czy nowoczesne ogrodnictwo nie ma innych rozwiązań?

Oczywiście, że ma! Lekarstwem na przedstawiony problem będą z pewnością obrzeża ogrodowe. Wykonuje się je z recyklingowego plastiku i montuje za pomocą specjalnych gwoździ do podłoża. Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest ich niewrażliwość na czynniki atmosferyczne i jednocześnie duża elastyczność – obrzeża takie można giąć na różne sposoby. Dzięki temu nadają się one do użycia w każdym ogrodzie, a dzięki niewielkiej grubości mogą prawie całkowicie „zniknąć” w trawie – mówi specjalista z firmy Geoproduct.

Zastąp beton trawą

Wiele osób, projektując swój przydomowy ogródek, głowi się, jak ładnie wkomponować ścieżki czy np. podjazd dla samochodów. Mało kto jest fanem powierzchni zabetonowanej z wykorzystaniem płyt czy kostki brukowej. Alternatywą dla tego typu rozwiązań są z pewnością kratki wzmacniające nawierzchnię.

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jesteśmy skazani na betonowanie ogrodu w miejscach, gdzie będziemy dużo chodzić czy jeździć samochodem. Rozwiązaniem tego problemu jest bowiem kratka wzmacniająca nawierzchnię. Wykonane z pochodzącego z recyklingu tworzywa sztucznego panele o różnej wielkości po prostu układa się na wyrównanej powierzchni, a ich ażurowa konstrukcja pozwala na swobodny wzrost trawy. Sprawia to, że bez trudu uzyskujemy płaską powierzchnię, po której możemy chodzić czy poruszać się samochodem bez strachu, że zniszczymy trawnik. Co ważne, wytrzymałość dostępnych kratek wzmacniających można dobierać do realnych potrzeb – niektóre warianty można nawet układać na trawiastych lotniskach! – dodaje specjalista z firmy Geoproduct.

Planując swój przydomowy ogród warto więc skorzystać z ekologicznych i użytecznych rozwiązań, takich jak obrzeża ogrodowe czy ażurowe kratki dla powierzchni biologicznie czynnych. Sprawią one, że przestrzeń będzie zielona i piękna – a także użyteczna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here