Skandynawia – ojczyzna stylu, o którym będziemy dziś mówić – kojarzy się z zapierającymi dech w piersiach widokami. Co ciekawe, przywodzi na myśl również chłód i surowość, więc rodowici mieszkańcy dalekiej Północy musieli zrobić wszystko, by uzyskać w swoich wnętrzach ciepły, przytulny klimat. Rezultatem było powstanie stylu skandynawskiego, który stał się popularny na całym świecie. Projektujesz mieszkanie? Doskonale, styl skandynawski jest uniwersalny – będzie pasował do wszystkich pomieszczeń. W czym tkwi jego sekret?
Prostota i funkcjonalność
Naczelną zasadą, którą należy się kierować, kiedy zależy nam na zaprojektowaniu mieszkania w stylu skandynawskim jest prostota i funkcjonalność. Eliminacja zbędnych sprzętów (wybierz klasyczne formy np. opływowe fotele, charakterystyczne dla tego stylu) jest pierwszym krokiem do uzyskania prawdziwie “skandynawskiej” przestrzeni. U Duńczyków, Szwedów czy Norwegów bardzo ważny jest wizualny “oddech” w pomieszczeniach – nie obawiaj się, że niektóre kąty będą słabiej zagospodarowane. Postaw na ergonomię sprzętów i pamiętaj o tym, że nadmiar rzeczy może przytłoczyć mieszkańców domu.
Światło, więcej światła!
Znakiem rozpoznawczym skandynawskich domów są okna pozbawione firanek czy zasłon. W państwach, w których każda godzina dziennego światła jest na wagę złota liczą się jak największe okna. Już na etapie projektowania mieszkania w stylu skandynawskim uwzględnij miejsce na dużą liczbę źródeł światła. Zadbaj o te zamontowanych na stałe (metalowe, industrialne lampy wiszące nie wychodzą z mody), jak i o bardziej mobilne, w postaci ogromnie popularnych lampionów, latarenek oraz innych elementów tworzących klimat za pomocą migotania świec. Możesz ozdobić nimi każdy pokój, nawet kuchnię czy łazienkę.
Natura zaproszona do domu
Skandynawskie wnętrza są pełne spokoju, harmonii, spójności, a nawet łagodności. O czym powinniśmy pamiętać podczas projektowania mieszkania, w którym chcemy uzyskać taki efekt? Znakiem rozpoznawczym omawianego stylu jest użycie naturalnych materiałów. Drewniane, bielone ściany lub posadzka wykonana z kamienia? – wybór należy do Ciebie. Len, wiklina, bawełna i wełna znajdują się z kolei w grupie materiałów, które budują skandynawski klimat. Futrzaste dywany, grube koce, rośliny i plecione ozdoby na ścianach pozwalają na stworzenie wrażenia kameralnej przestrzeni, w której aż chce się przebywać.
Kolory z Północy
Biel i szarość to dwa kolory, które stanowią bazę dla wnętrz w stylu skandynawskim. Podczas projektowania mieszkania warto mieć to na uwadze. Jako uzupełnienie tych dwóch barw występuje kolor czarny, a w nowoczesnej odsłonie trendu (w tzw. scandi chic) pojawiają się także elementy z wyraźnym połyskiem, imitujące złoto, miedź czy mosiądz. Nie wolno zapominać o dodatkach – te powinny być wyraziste, najlepiej w mocnych kolorach (szczególnie polecany jest czerwony). Tu możesz pozwolić sobie na eklektyzm. Kolorowe elementy dekoracyjne ożywią stonowane wnętrze i nadadzą mu indywidualny charakter.