Pastelowa kuchnia – dlaczego warto stosować jasne kolory w przestrzeni do gotowania?

Już w zeszłym roku pastelowe kolory stały się bardzo popularne w aranżacji wnętrz i nowoczesnych kuchni. Od tego czasu zarówno znani projektanci, jak i osoby przeprowadzające remont mieszkania chętnie sięgają po jasne odcienie zieloni, niebieskiego, różu czy żółci i chętnie łączą je z ponadczasową bielą. Czy takie kolory sprawdzą się także w kuchni? Z jaką podłogą i kolorami ścian zestawiać pastelowe meble kuchenne i blaty?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie kolory pasują do pastelowych mebli,
  • jak wykorzystać białe podłogi i panele ścienne,
  • o czym pamiętać przy wybieraniu szarych paneli na podłogi i ściany.

Bez względu na to, czy Twoja kuchnia znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, czy jest połączona z salonem, bez przeszkód możesz zastosować w niej pastelowe kolory. Mogą one znaleźć się na meblach kuchennych albo tylko na blatach. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli ma to być nowoczesna kuchnia, zdecyduj się na odważne rozwiązanie – zamontuj pastelowożółty blat i wybierz szafki w białym kolorze. Jeśli jesteś gotowy na większy remont, nie zapomnij też o nowej podłodze i ścianach. Te dwa elementy pomieszczenia mają bardzo duży wpływ na wygląd całej aranżacji wnętrza.

Podłogi i ściany, które pasują do pastelowej kuchni – co wybrać?

Choć w pastelowej kuchni mogą przeważać różne kolory, aranżacja takiej przestrzeni nie jest zbyt trudnym zadaniem. Aby nowe meble pasowały do całego wystroju pomieszczenia, warto jednak odpowiednio zestawić je z podłogą i ścianą. Jakie rozwiązania będą najbardziej efektowne?

1. Pastelowa kuchnia i białe podłogi lub ściany

To sprawdzone, najczęściej stosowane rozwiązanie. Niezależnie od rodzaju barwy (chłodna czy ciepła) wszystkie pastelowe kolory pasują do bieli.

  • Białe panele podłogowe – na białych panelach podłogowych nie widać prawie żadnych zarysowań. Jeśli wybierzesz materiał odporny na wodę, możesz mieć pewność, że nowa podłoga przetrwa w idealnym stanie przez wiele lat.
  • Białe panele ścienne – to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kafelków i płytek ściennych lub ścian pokrytych farbą. Białe panele możesz montować na całej wysokości ściany lub tylko na jej fragmencie – np. do kilkunastu centymetrów nad szafkami kuchennymi. Panele ścienne, nawet w białych kolorach, dużo łatwiej czyścić niż np. ściany pomalowane farbą.

Czy wiesz, że za pomocą bieli możesz także zaprojektować przestrzeń w stylu retro? Zobacz artykuł: Jak stworzyć wnętrze stylizowane na stare, który jest dostępny w poradniku Dobre Dla Domu.

2. Pastelowa kuchnia i jasnoszare podłogi lub ściany

Choć to rozwiązanie nie należy do najpopularniejszych, warto się na nie zdecydować. Szary kolor pasuje do wielu barw, należy jednak uważać na niektóre połączenia. Jeśli np. zechcesz zestawić jasnoszarą podłogę lub ścianę z różem, dobrze, by był on w ciepłym odcieniu.

Na co dokładnie warto zwrócić uwagę przy dobieraniu jasnoszarej podłogi i ściany do pastelowych mebli kuchennych?

  • Jasnoszare panele podłogowe – jeśli wybierzesz podłogę z wyraźnym rysunkiem sęków i słojów, nie będzie na niej widać rys. Niewidoczne dla oka staną się także wszystkie drobne okruszki i kurz. Chcesz wybrać podłogę o wyjątkowej trwałości? Zwróć uwagę na panele podłogowe Dąb Craft Szary dostępne w ofercie sklepu Dobre Dla Domu. Mają one piątą, najwyższą klasę ścieralności, co oznacza, że są bardzo odporne i wytrzymałe.
  • Jasnoszare panele ścienne – ich montaż zależy głównie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać w kuchni. Jeśli chcesz utrzymać jasną, pastelową kolorystykę, zamontuj szare panele maksymalnie do połowy wysokości ściany, a resztę wykończ białą farbą. Gdy natomiast zależy Ci na bardziej industrialnym charakterze wnętrza, możesz zastosować panele na całej powierzchni ściany.

Pastelowa kuchnia w Twoim domu – wybierz najmodniejsze rozwiązania aranżacyjne

Który z pomysłów na zestawienie podłóg i paneli ściennych z pastelowymi meblami podoba Ci się najbardziej? Wolisz białe czy szare i nieco industrialne aranżacje? Pamiętaj, że nie musisz wybierać tylko między tymi dwoma rozwiązaniami! Nie bój się eksperymentować i łącz różne techniki dekoracyjne. Zestawiaj ze sobą białe podłogi i jasnoszare panele lub na odwrót! Stworzona aranżacja ma się podobać przede wszystkim Tobie i wszystkim domownikom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here