Jak wybrać kontener na gruz?

Budując dom czy remontując mieszkanie nie sposób jest uniknąć odpadów z resztek cegieł, pustaków, płytek i innych materiałów budowlano-wykończniowych. Spółdzielnia mieszkaniowa nie zawsze podstawi kontener, a z gruzem na podwórku lub (z grozo!) w pokoju nie da się mieszkać.

Dlatego często jedyny sposób, aby pozbyć się odpadów, to zamówić kontenery na gruz np. w tej firmie. Jeżeli planujesz budowę lub remont, zapoznaj się naszymi radami. Z pewnością się przydadzą!

Klasyfikacja gruzu

Choć przeciętny Polak definiuje odpady z budowy i remontu jako gruz, to często nie wie, że Prawo budowlane dzieli tego typu odpady na trzy grupy:

  1. Gruz czysty – tj. pokruszone cegły, beton, ziemia i niektóre kamienie.
  2. Gruz mieszany – zmieszane odpady cegieł, betonu, płytki ceramiczne, glazura, terakota, siatka montażowa.
  3. Gruz zanieczyszczony – wszystko z drugiej grupy z dodatkową możliwością obecności styropianu, tektury, folii malarskiej, worków po cemencie, paneli podłogowych i ściennych.

W zależności od grupy odpadów, należy wykorzystać odpowiedni kontener. Pracownicy firm zajmujących się wywozem gruzu są świadomi tego, że niewiele osób wie o klasyfikacji odpadów, dlatego przed wysłaniem kontenera szczegółowo wypytują o rodzaj śmieci.

gruz

Wielkość kontenera

Decydując się na wynajem kontenera na gruz, warto dobrze oszacować objętość odpadów. Zbyt mały kontener będzie się wiązał z częstym wywożeniem gruzu, a co za tym idzie – z utrudnieniami na placu budowy. Z kolei wynajem dużego kontenera jest droższy, więc jeśli okaże się, że przesadzimy z estymacją ilości śmieci, to niepotrzebnie przepłacimy za większy pojemnik. Poniżej krótka ściągawka, ułatwiająca wybór pojemnika ze względu na wielkość prac:

  • odpady pochodzące z niedużych remontów (pojedynczych pomieszczeń) w domu i mieszkaniu zmieszczą się w pojemniku o objętości do 3-4 m³,
  • gruntownie remontując dom lub mieszkanie przyda się kontener średni, tj. wielkości około 8-10 m³,
  • w przypadku budowy domu lub innego budynku należy zamówić kontener duży, o minimalnej pojemności 10-12 m³.

Kiedy wynająć kontener?

Najlepiej jest zamówić kontener jeszcze przed rozpoczęciem remontu lub budowy. Dzięki temu z pojemnika będzie można korzystać już od pierwszych chwil prac. Warto też sprecyzować, ile mniej więcej czasu zajmie załadowanie kontenera gruzem.

Jeżeli kontener ma stać na terenie prywatnym wynajmującego nie jest potrzebne załatwienie żadnych formalności. Inaczej ma się sytuacja, gdy pojemnik zajmie pas jezdni lub teren spółdzielni – należy wtedy uzyskać pozwolenia od stosownych organów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here