Ogrody zimowe dodają naszemu domowi nie tylko uroku, ale i przestrzeni do relaksu i wspólnego spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi, a także miejsca do zimowania roślin, które wymagają wyższej temperatury. Warto zatem wiedzieć, jak powinna wyglądać jego budowa, cechy charakterystyczne i parametry, aby móc zdecydować się na ten krok. Zapraszamy zatem do lektury krótkiego artykułu na temat ogrodów zimowych.
Ogród zimowy – od czego zacząć?
Istnieją dwa rodzaje budowania ogrodu zimowego – równolegle z budową domu i gdy już mamy dom w pełnej okazałości, jednak brakuje nam powierzchni do relaksu i wyciszenia. Gdy budujemy ogród razem z domem, a jego projekt i powierzchnia działki nam na to pozwala, nie musimy się martwić o ograniczenia. W takim przypadku wszelkich modyfikacji projektu można dokonać na bieżąco, oczywiście po konsultacji ze specjalistami w tej dziedzinie. Inaczej jest gdy ogród chcemy do niego dostawić bądź wybudować oddzielny domek zimowy – wtedy musimy wziąć pod uwagę nie tylko naszą wizję, ale także swoje możliwości powierzchniowe. Najczęściej ogrody zimowe są realizowane w drugiej kolejności, zazwyczaj ze względu na fakt, że nie wiemy do końca, czy na taki ogród możemy sobie pozwolić z powodów finansowych. Oranżeria jest to dodatkowy koszt, stąd też dobudowywana jest w kolejnych latach. Wtedy to musimy zastanowić się nad jej miejscem – im więcej słońca i atrakcyjniejszy widok tym lepiej, a także nad tym jaką powinna mieć powierzchnię. Następnie należy pomyśleć nad tym, czy ma to być po prostu samodzielny ogród zimowy jako oszklony taras czy altana, czy też pokój zimowy z zainstalowanym ogrzewaniem. dopiero kolejnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniej, profesjonalnej firmy, która przede wszystkim powinna mieć doświadczenie, szanować Wasze zdanie, ale także umieć doradzić i przedstawić modne, ale i praktyczne rozwiązania. Profesjonaliści tworzą projekt ogrodu zimowego, a czasem nawet pomagają przy formalnościach związanych ze zgłoszeniem budowy ogrodu do starostwa.
Najczęściej używane materiały
Ogrody zimowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że są to po prostu oszklone, pełne światła, dodatkowe pomieszczenia przy domu. Stąd też najczęściej są one oparte o profile aluminiowe, które są indywidualnie dobierane do każdego ogrodu zimowego oraz pakiety szybowe zbudowane z szyby hartowanej i bezpiecznej (klejonej). Wcześniej bardzo powszechnym było budowanie ogrodów na podstawie drewnianego szkieletu z ościeżnicami, jednak nie jest to tak trwałe i bezpieczne rozwiązanie. Obecnie bardzo częstym rozwiązaniem jest ogród zimowy z poliwęglanu, czyli z bardzo trwałego, przezroczystego tworzywa termoplastycznego, które może być zastosowane nie tylko przy ścianach domku zimowego, ale także na dachu. Przezroczysty dach ogrodu zimowego może sprawić, że będzie on nie tylko jeszcze bardziej magiczny i bajkowy, ale także bardziej odporny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, ponieważ poliwęglan jest tak przezroczysty jak szkło, jednak ma 200-krotnie większą wytrzymałość przy o połowę mniejszym ciężarze.