meble, okleina, laminat

Oklejenie mebli okleiną to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na odświeżenie wyglądu zniszczonych powierzchni. Wbrew pozorom zadanie to nie jest takie trudne jakby się mogło wydawać. Zastanawiasz się jak krok po kroku powinno wyglądać przymocowywanie okleiny do mebla? Jakich błędów należy unikać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Nie zawsze możemy pozwolić na zakup zupełnie nowych mebli, wtedy też szukamy sposobów na odnowienie tych starych. Jedną z najpopularniejszych metod na poprawę wyglądu zniszczonych powierzchni jest ich oklejenie okleiną.
Rolka okleiny kosztuje niecałe 20 zł, dodatkową zaletą jest szeroki wybór wzorów i kolorów. Zanim dowiesz się jak prawidłowo nakładać okleinę, sprawdź czego należy unikać.

Praktyczne wskazówki!

Oto lista najczęściej popełnianych błędów, które popełniamy w trakcie oklejania mebli okleiną:
1. Zakup nieodpowiedniej okleiny – bardzo często podczas zakupów wybieramy tę sztywną licząc na jej trwałość, niestety tego typu produkty ciężej aplikują się na powierzchnię a dodatkowo wcale nie są takie wytrzymałe jakby mogło się wydawać.
Najlepiej gdyby okleina była wodoodporna w przeciwnym razie po kilkunastu tygodniach będzie nadawała się do wymiany.
2. Nieumiejętne przygotowanie powierzchni – meble muszą być dokładnie oczyszczone oraz odtłuszczone, ich powierzchnia powinna zostać wyrównana tylko wtedy okleina będzie mocno się jej trzymała.
3. Zły kierunek naklejania – choć zdajemy sobie sprawę z tego, że aplikowanie okleiny od dołu do góry jest wygodne to niestety ale jest niepoprawne. Właściwy kierunek to – z góry do dołu.
4. Kłopoty z równym przycięciem okleiny – ten błąd najczęściej popełniają osoby, które po raz pierwszy mierzą się z zadaniem oklejenia mebla. Aby temu zapobiec wystarczy tylko dokładnie wymierzyć poszczególne elementy mebli. Na szczęście producenci postanowili ułatwić to zadanie konsumentom takim jak Ty – umieszczając po odwrotnej stronie kilkucentymetrowe krateczki, które mają zagwarantować równe przycięcie materiału.
5. Krzywe naklejenie okleiny – to zdarza się każdemu z nas, dlatego zanim dociśniesz okleinę do powierzchni upewnij się, że jest ona równa z powierzchnią, jeżeli nie delikatnie ją odklej i potwórz tę czynność ponownie.

Jak okleić meble okleiną?

Prawidłowe naklejanie okleiny w kilku krokach:

Krok pierwszy – przygotowanie powierzchni

Powierzchnię mebla należy dokładnie umyć, osuszyć a następnie odtłuścić. Jeżeli widoczne są na niej jakiekolwiek nierówności należy się ich pozbyć poprzez użycie szlifierki lub papieru ściernego – po wyrównaniu struktury konieczne będzie ponowne oczyszczenie powierzchni z pyłu i kurzu.

Krok drugi – naklejanie okleiny

Wymierz powierzchnię, która ma zostać oklejona a następnie przytnij okleinę tak aby łatwiej było ją nakładać na mebel. Kierując się z góry na dół, powoli, dokładnie i równo naklejaj ją na powierzchnię, pilnuj tego aby pomiędzy powierzchnią a okleiną nie utworzyły się pęcherzyki powietrza, w przeciwnym wypadku może ona się odklejać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here