Zabierając się za duży remont, bądź wykończenie mieszkania, każdy z nas staje przed koniecznością wyboru aranżacji swoich nowych czterech ścian. Jest to zazwyczaj bardzo staranny i skrupulatny proces poprzedzony miesiącami wycieczek do sklepów, czytaniem stron o aranżacji wnętrz no i naturalnie – łączy się to z niemałymi nakładami finansowymi. Gdy już uda się nam skompletować wszystkie sprzęty, meble, kolory i dodatki oraz poukładać wszystko na swoich miejscach, to jesteśmy zazwyczaj niesłychanie zadowoleni i dumni ze swojego wnętrza. Jednakże, z biegiem czasu, wszystko się zużywa, wychodzi z mody lub najzwyczajniej w świecie przestaje nam się podobać i jesteśmy tym znużeni. Początkowo ignorujemy fakt, że nasz dom nie do końca już się nam podoba, ale szkoda nam środków na wymianę mebli czy przemalowanie ścian. Szkoda także czasu. No i remont to bardzo uciążliwa sprawa. Mało kto to lubi. Istnieją jednak alternatywy.

Co zrobić, aby dodać nieco świeżości naszym wnętrzom?

Niekiedy wystarczy zmienić jeden czy dwa detale, aby nasz dom sprawiał wrażenie odmienionego i nowszego. Dla przykładu – zastanówmy się nad dodatkami. W końcu nic tak jak detale, typu serwetki, figurki na książkach, kolorowe poduszki czy gadżety, nie zmieni naszego wnętrza tak bardzo. Aby wyszperać jakieś ciekawe akcesoria nie ma potrzeby odwiedzania drogich i luksusowych galerii handlowych. Czasami wystarczy wejść do zawsze omijanego sklepu vintage za rogiem i wygrzebać w jego zakamarkach jakieś designerskie dodatki.

Tak samo świetnie nasze wnętrza mogą odświeżyć się dzięki nowym zasłonom i firankom. Czasami taka prosta zmiana dekoracji na oknach odmienia całkowicie całe pomieszczenie. Firany i zasłony nie są drogie i nie ma przeszkód przed tym, aby kupić kilka wzorów i zmieniać je regularnie. Gdy już dopasujemy do swojego pokoju nowe zasłony, możemy dobrać do nich poszewki na poduszki lub podkładki na krzesła w tym samym kolorze. Do ciemnych pomieszczeń odpowiednie będzie coś jasnego, do wystroju w pastelowych kolorach – jakiś jeden mocny akcent. A gdy chcemy nadać naszym oknom klimatu, to znów pomocnym może okazać się sklep vintage, w którym można znaleźć stylowe spinki do zasłon w klimacie retro. Jeden detal naprawdę może dodać naszym pomieszczeniom ciekawego wyglądu.

Ściany kluczem do zmian

Czasami warto także zastanowić się nad zmianą obrazków na ścianach. O ile nie wiszą tam dzieła Leonarda da Vinciego lub Claude’a Moneta to nie ma powodów, aby ciągle podziwiać jedne i te same zdjęcia czy malunki. Można mieć ich kilka, oprawionych w różne ramy i zmieniać je co jakiś czas. Pozostając w temacie tego co wisi na ścianie, można zawsze zastanowić się nad wywołaniem zdjęć i powieszeniem ich w kilku ramkach o różnej wielkości. W dobie cyfrowych aparatów, miło jest mimo wszystko popatrzeć na „analogowe wspomnienia”, które wiszą w środku naszego domu.

Kolejnym trickiem, który pozwala w tani sposób zmienić aranżacje mieszkania, jest zakup jednakowych doniczek. Jeśli ktoś nie jest fanem ogrodnictwa, może powinien zainwestować w jednego albo dwa kaktusy? Również one mogą znaleźć swoje miejsce na ścianie, jednak to wiąże się już z nieco większym wysiłkiem przy montowaniu uchwytów i podstawek.

Sposobów na zmianę wystroju mieszkanie jest niesłychanie wiele, wystarczy tylko odrobina kreatywności i rozejrzenie się wokół w poszukiwaniu inspiracji. Kto wie, może dzięki lekturze tego artykułu wpadłeś na pomysł jak dzięki jednemu detalowi ożywić własny salon lub sypialnię?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here