Choroby atakujące rośliny biorą z nich swoją energię i powodują rozwijanie się objawów chorobowych. Są odpowiedzialne za wiele szkód, a charakteryzują się między innymi różnobarwnymi plamami na różnych częściach roślin. Choroby dotykające rośliny powinny być jak najszybciej rozpoznane, aby można było zastosować skuteczne leczenie przy użyciu odpowiednich preparatów.
Omówmy najczęściej występujące choroby roślin ogrodowych.
Szara pleśń – jest grzybem zwanym gronowiec szary, który może mieć wpływ na jakąkolwiek część rośliny i jest najczęstszą z chorób występujących wśród roślin kwietnikowych. Ta choroba łatwo infekuje rośliny, które są już uszkodzone lub zaczynają umierać. Następnie rozprzestrzenia się szybko i może powodować znaczne uszkodzenia zdrowych części roślin. Wilgoć jest jedną z głównych przyczyn szarej formy. Im mniejsze rośliny, tym bardziej podatne są na zakażenie. Objawy szarej pleśni zależą od typu rośliny i warunków środowiskowych, ale ogólnie plamki, które wydają się nasączone wodą tworzą się na liściach. Mogą się wydawać białe. Te plamy zmienią kolor z szarego na brązowy, ostatecznie pokrywając większość liści i powodując ich gnicie. Płatki, łodygi i pąki mogą być zarażone. Najbardziej zagrożone szarą pleśnią rośliny to: pelargonia, dalia, lilia, róża, cynia, nagietek, malina, truskawka, jodła.
Mączniak prawdziwy – jest jedną z najczęstszych i łatwo rozpoznawalnych chorób roślin. Jak sama nazwa wskazuje, mączniak prawdziwy wygląda jak sproszkowane sploty białe lub szare, na liściach i łodygach roślin. Jest rzeczywiście kilka rodzajów grzybów pleśniowych, ale wszystkie one wyglądają zasadniczo tak samo. Choroba atakuje górne powierzchnie liści, łodyg, kwiatów, pąków, a nawet owoców. Jeśli powierzchnia liści pokryta jest mączniakiem, fotosynteza jest osłabiona. Infekowane liście często przedwcześnie opadają. Może to być szczególny problem w uprawach jadalnych, ponieważ niewystarczająca fotosynteza może zmniejszyć smak owoców lub warzyw. Jeśli pączki zostaną zarażone nie mogą one się otwierać i dojrzewać. Prawie każdy typ rośliny jest wrażliwy, jednak niektóre są bardziej podatne niż inne. Są to lilie, jabłka, pysznogłówka, floks, róże, winogrona, dynia i ogórki.
Antraknoza – to choroba grzybiczna, która dotyka różnych roślin w ciepłych, wilgotnych obszarach. Chorobotwórcze grzyby wytwarzają zarodniki w maleńkich, zatopionych, spodniach formach owocowych. Objawy obejmują plamy lub uszkodzenia (zarazy) o różnych kolorach pojawiających się na liściach, łodygach, owocach lub kwiatach. Antraknoza powoduje więdnięcie, zrośnięcie i umieranie tkanek, chociaż nasilenie zakażenia zależy zarówno od czynnika sprawczego, jak i od zakażonych gatunków. Rośliny takie jak jawor, jesion, dąb i klon, róża, bluszcz są szczególnie podatne, chociaż choroba występuje w wielu roślinach, w tym w trawach.
Rdza – jest jedną z najczęstszych chorób grzybowych roślin ogrodowych. Może mieć wpływ na drzewa, krzewy, rośliny trawiaste i kwietnikowe, trawy, cebulki, owoce i warzywa. Rdza jest chorobą, która w ekstremalnych przypadkach może nawet zabić roślinę. Liście są najbardziej dotknięte, ale rdzę można spotkać również okazjonalnie na łodygach, a nawet kwiatach i owocach. Plamki na liściach ostatecznie rozwijają się w strukturach zarodników zwanych wyrostkami, które znajdują się najczęściej na powierzchni dolnej liści i wytwarzają ogromną liczbę mikroskopijnych zarodników. Przybierają one barwę pomarańczową, żółtą, brązową, czarną lub białą. Silnie dotknięte liście często żółkną i przedwcześnie opadają. Najbardziej zagrożone rdzą rośliny to: chryzantema, irys, malwa, róża, berberys, grusza, porzeczka, śliwka, warzywa.