Gdy znudzi nam się wystrój naszego wnętrza domowego, pierwsze za co się prawdopodobnie zabierzemy, to nowe kolory ścian. Malowanie nie należy do rzeczy najtrudniejszych, jednak może być dość „brudzące”. Pomimo ochrony mebli czy tekstyliów za pomocą folii, często zdarza się, iż plama pojawi się nie wiadomo skąd w najmniej spodziewanym miejscu. Nawet zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontowej może nie być gwarancją bezpieczeństwa naszych rzeczy przed zabrudzeniem. Jeśli zdarzy Ci się zachlapać swój dywan farbą, poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym pozbędziesz się niepotrzebnej plamy.

Błyskawiczna reakcja

Świeżą farbę jest o wiele łatwiej wyczyścić, niż tą już wysuszoną. Dlatego też nie można pozostawiać procesu czyszczenia na później. Na początek usuń z dywanu ręcznikami papierowymi tyle farby, ile się da, nie rozchlapując jej dookoła, co może znacznie pogorszyć sprawę. Następnie polej plamę mieszaniną płynu do naczyń z ciepłą wodą. Pocieraj delikatnie gąbką, aż zabrudzenie całkowicie zniknie. Pamiętaj, że zbyt intensywne pocieranie może spowodować wniknięcie farby w dolną strukturę materiału dywanu, skąd znacznie trudniej będzie ją wyczyścić. Dlatego też należy robić to powoli i przede wszystkim cierpliwie.

Zaschnięta farba na dywanie to o wiele większy problem. Możesz wykonać ten sam proces czyszczący co ze świeżą, jednak przyda Ci się do tego mało ostry nóż, aby zeskrobać wysuszony nadmiar farby. Należy robić to szczególnie ostrożnie, ponieważ możesz przez przypadek uszkodzić swój dywan.

Można także użyć specjalnych środków do czyszczenia dywanów, znajdujących się w każdym sklepie. Jednak trzeba mieć na uwadze, iż często zawierają one silne chemikalia, które nie tylko wpływają negatywnie na materiał tekstyliów, ale także na Twoje zdrowie. Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie specjalnych preparatów do prania wykładzin w domu, rób to bardzo ostrożnie, przy otwartym oknie i postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym odbarwieniem, przetestuj środek czyszczący na niewielkiej powierzchni dywanu, w mało widocznym miejscu. Nie zaleca się używać ich na wysokiej jakości tekstyliach i dywanach wełnianych.

Co zrobić gdy wszystko zawiedzie?

Jeśli powyższe sposoby nie pomagają, bądź też obawiasz się, że Twoja samodzielna ingerencja może wpłynąć negatywnie na dywan, wtedy należy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów zajmujących się czyszczeniem dywanów. Będzie to przede wszystkim bezpieczniejsze dla Twojego dywanu oraz znacznie łatwiejsze rozwiązanie dla Ciebie. Dzięki doświadczeniu, specjalnym metodom oraz maszynom, z łatwością usuną plamę, nie uszkadzając Twojego dywanu.

Domowe tekstylia powinny być poddawane procesie dogłębnego czyszczenia przynajmniej raz w roku, niezależnie od tego czy nasz dywan posiada plamy czy nie. Wszelki brud, kurz i roztocza wnikają głęboko w strukturę materiału i tylko profesjonalne pranie jest w stanie usunąć go w 100 % przy niezwykle niskich cenach.

Źródło: Damat – Pralnia dywanów Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here