Ciepła woda jest współcześnie standardem w każdym domu. Nie wyobrażamy sobie dnia bez ciepłej wody w kranie czy podczas prysznicu. Jednak każde domostwo czy mieszkanie ociepla wodę w inny sposób. Jednym z bardziej ekonomicznych rozwiązań służących podgrzewaniu wody jest zastosowanie podgrzewaczy przepływowych. Czym charakteryzują się te urządzenia? Jaka jest ich budowa i jak funkcjonują? Jakie są ich wady i zalety?
Podgrzewacz przepływowy – ciepła woda w każdym mieszkaniu
Przepływowe podgrzewacze wody to urządzenia stosunkowo proste w działaniu. Przykładem jak funkcjonuje to urządzenie, może być kran. Użytkownik odkręca ciepłą wodę i chce umyć dłonie. Woda umieszczona w komorze podgrzewacza zostaje wprawiona w ruch. Startuje mechanizm, który włącza płomień w urządzeniu gazowym, bądź grzałkę w urządzeniu elektrycznym. Następuje przekazanie ciepła do ośrodka przewodzącego (może to być na przykład spiralna miedziana rurka). Woda zostaje momentalnie ogrzana i kilka sekund po odkręceniu kranu użytkownik może z niej korzystać. Takie małe opóźnienie jest normalne. Można je zminimalizować, jeżeli zainstaluje się podgrzewacz przepływowy możliwie najbliżej kranu lub prysznica.
Podgrzewacz przepływowy to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie woda jest używana nieregularnie w niezbyt dużych ilościach. Domy albo mieszkania, które mają na przykład wielu mieszkańców, mogą także zastosować te urządzenia. Będą jednak musiały mieć one znacznie większą moc. Urządzenia takie z odpowiednim zbiornikiem mogą podgrzać więcej wody dla większej liczby punktów naraz. Są one stosowane nie tylko w domach, ale na przykład i w firmach.
Wady i zalety stosowania podgrzewaczy przepływowych
Wadą najbardziej oczywistą jest wcześniej wspomniana chwilowa niemożliwość docieplenia wody, która już znajduje się między urządzeniem a miejscem jej wypływania. Inną wadą, może być możliwość zastosowania urządzenia tylko w połączeniu z odpowiednia wydajną siecią elektryczną. Podgrzewacze przepływowe potrafią pobierać z instalacji wiele prądu w krótkim czasie. Szczególnie urządzenia trójfazowe, które doprowadzają ciepłą wodę dla wielu punktów jednocześnie. Wadą w podgrzewaczach używających gazu jest oczywiście mniejsze bezpieczeństwo tych instalacji. Z zalet można wymienić ekonomiczność, niski koszt podgrzewaczy, szybkość instalacji w dowolnym miejscu z wydajną siecią elektryczną oraz prostota obsługi tych urządzeń.