Na rynku są dostępne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe typu A, B, C i D. Urządzenia przyjmują falę uderzeniową z pioruna i rozprowadzają ją do ziemi. Ochronniki warto wykorzystywać m.in. w pomieszczeniach zasilanych liniami powietrznymi lub przy instalacji piorunochronnej na zewnątrz.

Rodzaje ochronników przeciwprzepięciowych dostępnych na rynku

Na rynku występują ochronniki pojedyncze i wielokanałowe dla większych budowli. Ogranicznik klasy A jest stosowany do okablowania o niskim napięciu. Jest to zabezpieczenie przeciwprzepięciowe dla wtórnych transformatorów, oświetlenia ulicznego, alarmu lub światem ostrzegania. Ochronnik klasy B montuje się w miejscach, gdzie występuje prąd o wartości 100 kA 8/80 l’s. Bezpieczniejszą wersją jest klasa C, gdzie prąd może przepływać do 20 razy. Ogranicznik typu D natomiast jest montowany pod koniec linii w celu zabezpieczenia pojedynczych urządzeń.

Do czego warto zastosować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?

Głównym celem zabezpieczeń przeciwprzepięciowych jest ochrona w przypadku uderzenia pioruna w sprzęt elektryczny. Ochronniki B+C są stosowane w:

  • pomieszczeniach zasilanych liniami napowietrznymi,
  • domach bez instalacji odgromowej w okolicy połączonej uziomem,
  • miejscach zasilanych krótkim kablem,
  • instalacji piorunochronnej na zewnątrz.

W pozostałych przypadkach ochrony przed piorunem stosuje się ochronniki klasy C.

Zalety zabezpieczeń przeciwprzepięciowych

Znaczną korzyścią stosowania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych jest ich prosta konstrukcja oraz łatwy montaż. Zarówno lampki sygnalizacyjne, jak i włączniki do sterowania oświetleniem można zainstalować w tym samym miejscu za pomocą rozdzielnic modułowych. Ochronniki klasy B+C są na tyle małe, że swobodnie mieszczą się w przydomowej rozdzielnicy. Z łatwością można też podłączyć te zabezpieczenia do linii telefonicznej i komputerowej. Jeśli myśli się o zamontowaniu ochronników przeciwprzepięciowych w domu jedno- lub wielorodzinnym, to najlepszą opcją będzie klasa B+C.

Zasada działania ochronników przeciwprzepięciowych

W przypadku uderzenia piorunu ochronniki przeciwprzepięciowe przyjmują falę uderzeniową i bezpiecznie odprowadzają ją nie do instalacji tylko do uziomu. Zabezpieczenia te chronią dom nie tylko w czasie burzy, ale też podczas przepięcia łączeniowego, który ma miejsce znacznie częściej. Jeśli nie jest się obeznanym z działaniem urządzeń elektrycznych, dobrze jest zlecić wybór i montaż ochronnika przepięciowego elektrykowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here