Nietypowy układ ścian mieszkania i słupów konstrukcyjnych może okazać się jego atutem, który przesądzi o sukcesie aranżacji wnętrza. Filar przestał być postrzegany jako przeszkoda utrudniająca zagospodarowanie przestrzeni. Doskonale wpisuje się w model aranżacyjny tzw. otwartej przestrzeni, który odpowiada nowoczesnym trendom.

Funkcje słupa konstrukcyjnego w aranżacji wnętrz

Jak podkreśla Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space, rola słupa nie ogranicza się do funkcji konstrukcyjnej, nie polega wyłącznie na podparciu stropu lub utrzymaniu ciężaru wyższych kondygnacji. W aranżacji wnętrz jego wykorzystanie pozwala na wydzielenie stref funkcjonalnych wnętrza oraz umożliwia ograniczenie liczby ścian działowych. Filar pozwala także na zasłonięcie niektórych stref, np. części kuchni, w której znajduje się zlewozmywak czy też części pomieszczeń o charakterze gospodarczym. Jest przede wszystkim wyrazistym elementem dekoracyjnym wnętrza, który podkreśla jego unikalny charakter.

Jeżeli zależy nam na całkowitym wydzieleniu pomieszczeń, słup może zostać wbudowany w ścianę działową, stanowiąc jej integralną część. W zależności od możliwości technicznych pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji domowników, ściana może zostać wykonana z płyty gipsowej, luksferów lub drewnianych parawanów.

Aranżacja słupa konstrukcyjnego

Odpowiednia adaptacja słupa pozwoli na wykorzystanie potencjału aranżacyjnego wnętrza. Filar doskonale wkomponuje się w przestrzeń, jeżeli zostanie wykończony w odpowiedni sposób. W przestronnym wnętrzu doskonale sprawdzi się wykończenie materiałami zastosowanymi na innych ścianach pomieszczenia, np. sztukaterią, tapetą, cegłą bądź drewnem. Ten element dekoracyjny może zostać wykończony w barwach kontrastujących do pozostałych elementów wyposażenia. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej stawiamy na wyraziste kolory bądź fototapety, co stanowi ciekawy kontrapunkt dla całej aranżacji wnętrza. Co do zasady na każdej ze ścian słupa należy stosować te same materiały, utrzymane w podobnej konwencji. W celu uzyskania efektu optycznego powiększenia przestrzeni eksperci zalecają natomiast wykończenie słupa lustrami. Lustra nie tylko optycznie powiększają pomieszczenie, ale także doskonale współgrają z oświetleniem wnętrza.

Filar umożliwia także wygospodarowanie przestrzeni przeznaczonej na przechowywanie przedmiotów. Może zostać obudowany otwartymi półkami bądź szafkami wykonanymi na zamówienie klienta. Słup konstrukcyjny doskonale współgra z podsufitową półką na książki, która może rozpoczynać się na jego krawędzi. W zależności od układu wnętrza i jego możliwości technicznych, warto przemyśleć zagospodarowanie jednej z jego ścian poprzez instalację biokominka bądź telewizora.

Słup stanowi wyrazisty element dekoracyjny, który podkreśla unikalny charakter wnętrza. Doskonale wpisuje się zarówno w aranżacje rustykalne, jak i industrialne, a także w wystrój poddasza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here