Pan Kazimierz odziedziczył w 2003 roku piękny dom otoczony malowniczym ogrodem. Cała rodzina nie mogła się doczekać dnia, w którym zamienią mieszkanie w mieście na prawdziwy raj. Jednak, żeby rodziła mogła zamieszkać w wymarzonym domu, konieczne było przeprowadzenie generalnego remontu.

Ponieważ takie przedsięwzięcie to spory wydatek, remont trwał parę lat. W latach 2002 – 2005 podatnicy, którzy prowadzili remont lub modernizowali dom albo mieszkanie mieli prawo do skorzystania z ulgi remontowo – mieszkaniowej. Jednak te czasy mamy już za sobą i niektórzy mogą tylko pomarzyć o przywileju odpisania kosztów związanych z remontem i uwzględnieniu ich przez darmowy PIT online 2018. Pan Kazimierz w 2003 roku zakupił materiały budowlane i instalacyjne oraz rozpoczął prace remontowe, a więc poniósł koszty, które kwalifikowały go do skorzystania z obowiązującej wówczas ulgi remontowo – mieszkaniowej. I skorzystał z niej.

Program do rozliczania PIT uwzględni ulgi w ramach praw nabytych.

Teraz (mimo, że w obecnym roku ulga nie obowiązuje), w ramach kontynuacji praw nabytych Pan Kazimierz wciąż ma możliwość odliczenia wydatków na remont wymarzonego przez rodzinę domu, poniesionych w czasie, kiedy ulga obowiązywała. Prawo do odliczenia wydatków w roku 2018 przysługuje osobom, które rozpoczęły inwestycje mieszkaniowe w latach obowiązywania powyższej ulgi. Wciąż mogą odliczać wydatki które do tej pory nie znalazły pokrycia w ich dochodzie albo w kwocie wyliczonego podatku. Znaczy to, że jeśli nie mogliśmy odliczyć całej ulgi (ponieważ mieliśmy zbyt niskie dochody) to pozostałą, jeszcze nie odliczoną kwotę ulgi możemy odliczyć w roku 2018 (PITy 2017). Pan Kazimierz może skorzystać z ulgi w ramach praw nabytych, ponieważ spełnia warunki:

– remont domu rozpoczął w czasie, kiedy jeszcze obowiązywała ulga (lata 2002-2005)

– nie był w stanie odliczyć pełnej ulgi w tamtych latach, ponieważ miał zbyt niski dochód

– w latach 2002-2005 przysługiwało mu prawo do ulgi remontowo – budowlanej

Całkowity limit wydatków (łączny dla Pana Kazimierza i jego małżonki) na cele związane z omawianą ulgą to 189 tysięcy złotych. Pan Kazimierz może odliczyć 19% ogólnych, kwalifikowanych wydatków, pod warunkiem, że nie przekroczy kwoty 5 670 zł – na wydatki związane z domem lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. Informacje związane z kwalifikacją wydatków na remont lub modernizację budynku mieszkalnego można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku (Dz.U z 1996 r, nr 156 poz.788) oraz tutaj. Lista wydatków umożliwiających odliczenia w ramach ulgi nie jest krótka. Znajdują się na niej materiały budowlane oraz materiały instalacyjne, opłaty administracyjne, zakup usługi w postaci wykonania projektu, ekspertyzy, a także koszty związane z wynajmem sprzętu budowlanego. W wykazie znajdują także koszty remontu lub wykonania nowych przyłączy elektrycznych a także wykonania instalacji elektrycznej.Wszystkie osoby będące w podobnej, co Pan Kazimierz sytuacji, mają prawo w dalszym ciągu korzystać z ulgi. Pomoże im w tym darmowy program pit 2017, który na pewno do właściwego formularza PIT dołączy odpowiedni w tej sytuacji załącznik PIT/D. Dobry program PIT za darmo oprócz pomocy przy rozliczeniu ulgi, jest nieoceniony w wyborze właściwego formularza podatkowego, podpowie z jakich ulg podatnik może dodatkowo skorzystać w tym roku , żeby obniżyć kwotę należnego urzędowi skarbowemu podatku. Ważne, żeby wybrać właściwy, to znaczy bezpieczny, łatwy w obsłudze i co istotne, aktualny program do rozliczania PIT. Takim na pewno jest PITax.pl Łatwe podatki, który w ciągu niespełna 10 minut upora się z wypełnieniem naszego zobowiązania podatkowego i pozwoli na przesłanie go w wersji elektronicznej do naszego urzędu skarbowego. W Internecie, na wielu portalach tematycznie nawiązujących do podatków można znaleźć inny program PIT bez KRS, równie łatwy w obsłudze jak wspomniany PITax.pl. Nawet osoby , które nie mają wielkiego doświadczenia z komputerem będą w stanie przy pomocy PITy 2017 program rozliczyć podatek za 2017 rok w kilka minut. Po pomyślnie zakończonym procesie rozliczenia, koniecznie trzeba wygenerować urzędowe potwierdzenie odbioru. Jest to dowód na to, że nasz PIT został odebrany przez skarbówkę. Możemy go zachować w wersji elektronicznej lub wydrukować i przechować bezpiecznie przez najbliższych 5 lat. To samo możemy a nawet powinniśmy zrobić z deklaracją podatkowa i załącznikiem.

W razie pomyłki możliwa jest korekta złożonej deklaracji podatkowej.

Jeśli roczny PIT nie uwzględniał wszystkich wydatków związanych z ulgą lub zapomnieliśmy wykazać dochody z umowy o dzieło możemy złożyć korektę zeznania . Dobrze jest to zrobić jak najszybciej iw wersji papierowej lub jako e-PIT. Na złożenia korekty ustawa daje podatnikowi 5 lat od dnia złożenia omyłkowego PIT. Ale najlepiej jest działać szybko, zaraz po tym, jak dowiemy się o błędzie.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here