Najnowsze trendy w projektowaniu. Po czym poznać nowoczesny dom?

Jak najczęściej wyobrażamy sobie nowoczesne domy? Zazwyczaj jako bryłę o nieregularnej konstrukcji, dużych przeszkleniach i niestandardowych, nieco udziwnionych rozwiązaniach architektonicznych. Jednak nowoczesne domy to przede wszystkim domy zaprojektowane w minimalistycznym stylu. Po czym je rozpoznasz?

Wygląd bryły i dachu

Nowoczesny dom wyróżnia geometryczna bryła, najczęściej w kształcie kwadratu lub prostokąta o prostych liniach. Elementem mocno rzucającym się w oczy jest płaski dach, ponieważ ten typ pozwala na swobodne kształtowanie bryły domu. Ponadto wykorzystanie płaskiego zadaszenia to rozwiązanie przyszłościowe, ponieważ łatwo jest taki budynek rozbudować. Ogromną zaletą płaskich dachów jest fakt, że w porównaniu ze spadzistymi są mniej narażone na wpływ pogody, na przykład silną wichurę. Płaskie dachy nie tylko ciekawie się prezentują, lecz przede wszystkim są energooszczędne.

Przeszklenia

Nowoczesne domy często kojarzą nam się z odsłoniętym wnętrzem domu. Wynika to z dużej ilości przeszkleń i zastosowania okien wielkoformatowych. Czasami możemy odnieść wrażenie, że wygląd zewnętrzny budynku ginie i widać jedynie co znajduje się w środku domu. Jednak duże przeszklenia spełniają kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim, jeśli nasz dom stoi na pięknej działce z mnóstwem bujnej roślinności albo usytuowany jest w środku lasu czy nad jeziorem, to duże okna dają nam rewelacyjny widok na otaczający ogródek (na przykład gotowe projekty domów Domy z wizją). Dodatkowo, duże przeszklenia zapewniają docieranie większej ilości naturalnego światła do wnętrza domu. Z tego względu, rozwiązanie to pozwoli nam zaoszczędzić energię.

Elementy drewniane

Drewno jest bardzo często wykorzystywane przy projektowaniu nowoczesnych domów. Na elewacjach bardzo często pojawia się naturalne drewno. Doskonale współgra z kolorami budynku, dzięki czemu nawet prosto zaprojektowany dom się wyróżnia. Elementy drewniane stosowane są także jako element wykończeniowy tarasów czy balkonów.

 Bardzo ważną kwestią jest wybór drewna dobrej jakości. Musi być ono odporne na działanie czynników zewnętrznych, na przykład na wilgoć.

Minimalizm i harmonia

Nowoczesny dom to przede wszystkim dom, który charakteryzuje minimalizm bryły, lecz także minimalistycznie urządzone wnętrze. Stawia się na duże przestrzenie, a także rozsądnie zagospodarowane wnętrza. Pamiętajmy o oszczędności w stosowaniu wszelkich dekoracji. Zwróć uwagę także na dobór mebli i kolorów ścian. Jeżeli w twoim nowoczesnym domu będą schody, postaw na szklane balustrady.

Pamiętaj, że nowoczesny dom wcale nie musi kojarzyć nam się z udziwnionymi kształtami i niezrozumiałymi zastosowaniami architektonicznymi. Wbrew pozorom, to po prostu oryginalny budynek w minimalistycznym stylu, który spełnia rozwiązania domu energooszczędnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here