Kryteria wyboru klimatyzatora

0
1860

Montaż klimatyzacji cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Co istotne, na klimatyzację decydują się nie tylko właściciele lokali usługowych czy biur, ale także osoby prywatne. Klimatyzator w domu lub mieszkaniu przestał być rzadkim obrazkiem. Warto jednak sprawdzić, jakie zasady wyboru urządzenia należy zastosować podczas zakupu. Pozwoli to uzyskać optymalną wydajność oraz komfort dla wszystkich użytkowników.

Dopasowany do potrzeb

Biorąc pod uwagę możliwości montażu oraz potrzeby użytkownika, należy tak zlokalizować klimatyzator, aby ruch powietrza nie powodował uczucia przeciągu. Prędkość nawiewu w strefie, w której przebywają ludzie, nie powinna przekraczać 0,2 m/s. Dlatego też istotną kwestią jest wybór właściwej konstrukcji jednostki wewnętrznej urządzenia. Do wyboru mamy wersję ścienną, podstropową, przypodłogową i kasetonową. Jej zadaniem będzie równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza i jednocześnie nieprzekraczanie prędkości ruchu powietrza, które są zalecane dla danego pomieszczenia.

Klimatyzator powinien pracować przy niższych prędkościach nawiewu powietrza chłodzącego. Wedle zaleceń, strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na obszar przebywania ludzi w danym pomieszczeniu. Warto także zwrócić uwagę na wybór urządzenia pod kątem emitowanego hałasu. Emisja hałasu zależy w dużej mierze od konstrukcji jednostki wewnętrznej.

Wybierając klimatyzator, należy także zwrócić uwagę na automatykę oraz sterowanie urządzeniem. Warto dopasować te elementy do charakteru pomieszczenia oraz preferencji użytkowników. W ofercie sprzedawców możemy znaleźć klimatyzatory wyposażone w sterowanie ręczne lub za pomocą pilota. Regulatory pracy posiadają często automatyczną regulację intensywności chłodzenia i grzania, nawilżania, jak również prędkości obrotowej wentylatora. Część modeli posiada programator pracy, a nawet informuje o konieczności okresowego serwisu klimatyzacji.

Wybierając konkretne urządzenie, trzeba także zweryfikować jak wygląda w jego przypadku serwis klimatyzacji. Warto wybrać urządzenie, które nie będzie sprawiało problemów przy regularnych przeglądach.

Rodzaje klimatyzatorów

Najczęściej stosowane są obecnie klimatyzatory typu split oraz multisplit. Urządzenie typu split jest wyposażone w oddzielne jednostki – wewnętrzną i zewnętrzną. Multisplit składa się z jednej jednostki zewnętrznej i co najmniej dwóch wewnętrznych. Klimatyzatory typu multisplit pozwalają na obsługę kilku pomieszczeń. Co istotne, dają możliwość indywidualnej konfiguracji intensywności działania w poszczególnych pomieszczeniach.

W przypadku klimatyzatorów typu multisplit występują jednostki wyposażone w pompy ciepła, dzięki którym możliwe jest przemieszczanie ciepła z pomieszczeń chłodzonych do tych, które chcemy w danym momencie ogrzać.

Na rynku dostępne są również klimatyzatory inwerterowe, które umożliwiają płynną regulację zasilania urządzenia, a co za tym idzie również jego mocy. Dzięki sterowaniu mocą jesteśmy w stanie obniżyć zużycie energii elektrycznej.

Dobór mocy

Właściwy dobór mocy klimatyzatora zapewnia jego optymalną i wydajną pracę w danym pomieszczeniu. Wybierając moc urządzenia, warto polegać na opinii fachowców z serwisu klimatyzacji, którzy na podstawie oględzin domu czy biura będą w stanie zaproponować najlepsze rozwiązanie.

Oczywiście moc urządzenia można także obliczyć samodzielnie. W przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości 2,8 m, w których nie ma dużych okien od nasłonecznionej strony, należy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez 100. W ten sposób otrzymamy wartość mocy chłodniczej wyrażoną w watach. Dla pomieszczenia o powierzchni 20 m2 optymalna moc wyniesie 2000 W. W przypadku jeśli pomieszczenie jest bardzo nasłonecznione, moc klimatyzatora należy zwiększyć o 30%. Poddasza oraz pomieszczenia z nasłonecznionymi oknami dachowymi będą potrzebować klimatyzatora o mocy o 50% wyższej od standardowej.

Dużo bardziej skomplikowany jest dobór mocy urządzenia w przypadku pomieszczeń biurowych, obiektów użyteczności publicznej czy zakładów produkcyjnych. Mamy w nich do czynienia ze zmienną liczbą osób przebywających w danym pomieszczeniu oraz z ucieczką dużej ilości ciepła. Dlatego obok właściwego doboru klimatyzatora należy również stosować systemy kurtyn powietrznych i stref, które chronią przed ucieczką powietrza.

Wybierając klimatyzator do domu lub firmy, warto skorzystać z pomocy fachowca. Profesjonalny serwis klimatyzacji na terenie Katowic będzie w stanie podpowiedzieć optymalne rozwiązania w oparciu o przedstawione potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe. Ma to ogromne znaczenie w przypadku pomieszczeń biurowych i usługowych. Dodatkowym atutem będzie możliwość późniejszego serwisowania klimatyzacji w tej samej firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here