Biura w stylu industrialnym są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, szczególnie przestrzeniach typu loft. Coraz częściej decydują się na nie architekci, prawnicy czy specjaliści z innych dziedzin, dla których prestiż gabinetu nie jest pozostawiony przypadkowi, lecz stanowi wyraz dokładnie przemyślanej koncepcji. Przedstawiamy kilka inspiracji, które przydadzą się w trakcie tworzenia biura spełniającego industrialne standardy.
Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem meblowym Furnix.pl
Oprawa świetlna
Wybór lamp do biura jest bardzo ważną decyzją, która bezpośrednio przekłada się na efektywność pracy i spełnianie zasad BHP. Jednocześnie światło podkreśla walory wnętrza i może na przykład decydować o wizualnym wrażeniu przestronności. Lampy w stylu industrialnym cechują się prostotą. Klosze są metalowe, nierzadko stylizowane na XIX wiek. Doskonałą inspiracją jest zawieszenie specjalnych, pozbawionych oprawy żarówek. Coraz częściej można je kupić nawet w popularnych dyskontach, nie tylko budowlanych. Pamiętaj też o zakupie lamp stojących i biurkowych, które dają niezbędne oświetlenie i zarazem wprowadzają odpowiedni klimat.
Przestronny minimalizm
Industrialne biuro w lofcie? Tu nie ma mowy o innych rozwiązaniach niż otwarte przestrzenie i przestronne meble. Sercem zawsze pozostaje biurko o dużej powierzchni roboczej i bardzo prostej konstrukcji (zobacz: biurko industrialne SAGE). Do tego dochodzą krzesła (koniecznie stylizowane, dalekie od banału) czy fotele, które mogą być sporym udogodnieniem dla Twoich gości i klientów. Regały? W miarę możliwości niech będą otwarte, z łatwym dostępem do półek i zgromadzonych na nich segregatorów czy przedmiotów potrzebnych do pracy (zobacz: regał industrialny TITRAN). Skoro dysponujesz ponadprzeciętną przestrzenią (jeśli mówimy o biurze w lofcie), zdecyduj się na „planowaną nonszalancję” w ustawieniu poszczególnych mebli. Niech Twoi kontrahenci czy pracownicy od razu widzą, z jakim zamysłem stylistycznym powstało to miejsce.
Industrialne ściany
Nieodłączną cechą industrialnego designu jest surowość. Widać to na przykładzie ścian, które mogą pozostać nieotynkowane lub niepomalowane – pod warunkiem, że nie zagraża to budynkowi ani nie wpływa negatywnie na termoizolację lub komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie cegieł lub celowe pozostawienie „wyrw” w jednolitej powierzchni. To wszystko wpływa na niecodzienny nastrój wnętrza. Co do kolorów ścian – postaw na jasne, najlepiej monochromatyczne barwy. Wolne, płaskie przestrzenie można ozdobić powiększeniami czarno-białych fotografii lub starannie dobranymi plakatami na wysokiej jakości papierze.
Inspiracje płyną z całego świata. W Internecie nie brakuje zdjęć z industrialnych biur z każdego zakątka globu. Pamiętaj jednak, że biuro musi być spójne z Twoją działalnością. Ekstrawagancja nie przynosi efektu, jeżeli nie pasuje do Twojej filozofii.