piorunochron

Wyładowania atmosferyczne, do których dochodzi podczas burzy, są niebezpieczne nie tylko dla urządzeń elektrycznych, budynków, ale także dla człowieka. Jednak rozwiązaniem, które ma na celu ochronić budynek i wszystko, co się w nim znajduje od skutków uderzenia pioruna jest założenie instalacji odgromowej.

Jak działa piorunochron?

Instalacja odgromowa przyciąga na siebie piorun, aby ten uderzył w nią, a nie w dach budynku. Następnie cały ładunek odprowadzany jest pod powierzchnię ziemi. Metalowy pręt umieszczony w najwyższym punkcie na dachu połączony jest z podłożem za pomocą przewodów, które oplatają budynek. Piorunochron składa się z takich części, jak: zwód, przewód odprowadzający, przewód uziemiający, złącze probiercze oraz uziom.

Dlaczego warto zakładać instalację odgromową?

W miejscu uderzenia pioruna napięcie sięga aż kilku milionów woltów, natężenie około 250 tysięcy amperów. Co to oznacza? Otóż, jeżeli piorun uderzy w budynek, który nie posiada zabezpieczenia w postaci piorunochronu, to może wywołać to wiele negatywnych konsekwencji. Należą do nich m.in. pożar budynku, spalenie instalacji elektrycznej oraz sprzętów do niej podpiętych, a nawet porażenie osób, które aktualnie przebywają wtedy w budynku. 

Dlatego na pytanie, czy warto instalować piorunochron, odpowiedź jest jednoznaczna. Tak, zdecydowanie warto zainwestować w piorunochron, gdyż może uchronić on nie tylko cały nasz dorobek życiowy, ale także to, co najcenniejsze, czyli nasze zdrowie, a czasem nawet życie.

Koszty założenia instalacji odgromowej

Na cenę założenia takiej instalacji ma wpływ wiele czynników. Do najistotniejszych z nich należą: wielkość budynku, rodzaj i poziom skomplikowania dachu, materiał, z jakiego wykonana jest instalacja odgromowa, a także rejon wykonywanej usługi. 

Instalacja na średniej wielkości budynek jednorodzinny, wykonana ze stali ocynkowanej to wydatek rzędu około 4000 zł. Jeśli wybierzemy miedzianą instalację, to cena automatycznie wzrasta nawet do około 7500 zł. Podane ceny są kwotami przybliżonymi i mogą różnić się, dlatego każda instalacja odgromowa wyceniana jest indywidualnie.

Pamiętajmy, że piorunochron, tak jak i każda instalacja, wymaga systematycznego serwisowania. Pozwala to na wykluczenie jakichkolwiek uchybień. Taki serwis najlepiej wykonywać wiosnę, kiedy okres burzowy dopiero w pełni się zaczyna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here