Czy można sprawdzić nieruchomość przed jej zakupem

Inwestycja w zakup nieruchomości wiąże się z wieloma, mniej lub bardziej skomplikowanymi, działaniami. Dla niejednego inwestora analiza nieruchomości to jedno z najtrudniejszych zadań. Do tego typu transakcji warto podchodzić z głową, ale też i odpowiednim wsparciem. Jeżeli planujesz zakup, czy też inne tego typu transakcje na rynku nieruchomości, warto, abyś korzystał z takiego wsparcia prawnego – oczywiście ze strony prawnika od nieruchomości. Specjalista może wesprzeć Cię na każdym etapie tego skomplikowanego procesu, a także udzielić odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Audyt prawny nieruchomości

Przed zakupem nieruchomości konieczne jest sprawdzenie jej stanu prawnego. Sprawdzenie mieszkania, domu, czy innego lokalu to inaczej audyt prawny nieruchomości. Prawnik od nieruchomości może wykonać go zarówno w przypadku zakupu lokalu na cele działalności gospodarczej, jak i na wynajem oraz na cele mieszkaniowe.

Audyt nieruchomości jest ważny szczególnie w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny. Udając się do banku, musisz być więc przygotowany na to, że kredytodawca będzie wymagał tego, aby nieruchomość, która Cię zainteresowała, była uregulowana pod kątem prawnym. W przeciwnym razie możesz otrzymać odmowę udzielenia kredytu.

Bezpieczeństwo prawne inwestycji

Stan prawny nieruchomości określają dokumenty oraz dane w rejestrach. Oznacza to, że elementy zawarte w dokumentacji odzwierciedlają stan rzeczywisty danego lokalu. Dokumentacja uwzględnia takie zagadnienia jak:

  • prawo własności;
  • prawo dzierżawy;
  • prawo najmu;
  • orzeczenia sądów;
  • akty prawne i decyzje administracyjne;
  • wiele innych elementów, które składają się na stan prawny nieruchomości.

Wszystkie te elementy regulują kwestie gospodarowania daną nieruchomością. Określają również warunki korzystania z niej oraz sposób kupna i ewentualnej sprzedaży.

W jakim celu prawnik wykonuje audyt prawny nieruchomości?

Zakup nieruchomości to proces skomplikowany. Wiesz już, że w celu uniknięcia ryzyka, odpowiednią decyzją będzie skorzystanie z usług dobrego prawnika od nieruchomości, który przeprowadzi szczegółowy audyt i udzieli Ci wsparcia na każdym etapie transakcji.

Weryfikacja sytuacji prawnej wybranej przez Ciebie nieruchomości jest kluczowa do określenia potencjalnego zagrożenia, a także wytypowania działań mających na celu jego wyeliminowanie. W dzisiejszych czasach audyt nieruchomości jest konieczny, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka pożądany przez Ciebie lokal nie wzbudza wątpliwości. Istnieje bowiem wiele zróżnicowanych problemów o charakterze prawnym, których nie będziesz w stanie samodzielnie zidentyfikować. Pobieżne sprawdzenie dokumentacji nie wchodzi tutaj w grę.

Jeżeli chcesz uchronić się przed ryzykiem, powinieneś korzystać z wsparcia kogoś, kto zna się na prawie nieruchomości i jest w stanie dostrzec to, czego Ty gołym okiem nie widzisz. Prawnik doskonale wie, jak działa prawo, w tym prawo nieruchomości, dlatego w transakcjach na rynku kupna i sprzedaży mieszkań jego pomoc może okazać się bardzo istotna. Specjalista od prawa nieruchomości dysponuje wiedzą i doświadczeniem, dlatego w każdej sprawie jest w stanie znaleźć najlepsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here