Można śmiało stwierdzić, że kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu. Kluczowym elementem w jej wyposażeniu jest oczywiście blat, który musi nie tylko być odporny na uszkodzenia i wysokie temperatury, ale także prezentować się odpowiednio, gdy z niego nie korzystamy. Jak więc wybrać taki blat? Niniejszy tekst pomoże w podjęciu decyzji.
Rodzaje blatów kuchennych
W tej części tekstu przedstawimy najpopularniejsze na rynku materiały, z których wykonuje się kuchenne blaty. Kolejność ich wymieniania jest odzwierciedleniem popularności.
Blat metalowy
Najczęściej będzie to aluminium lub stal kwasoodporna. Takie blaty nadają industrialnego stylu wnętrzu, dzięki swoim błyszczącym powierzchnią. Cechuje je odporność na zalanie i wysokie temperatury, jednak są stosunkowo miękkie i przez to łatwe do zarysowania lub odkształcenia. Są także odporne na rdzę i łatwo je utrzymać w czystości. Neutralny kolor daje duże możliwości w dopasowaniu do każdego wnętrza. Poza tym metal jest bardzo higieniczny, gdyż drobnoustroje nie wnikają w jego strukturę.
Blat kamienny
Jedna z droższych opcji, jednak w pełni warta swojej ceny. Zdecydowanie króluje tutaj granit, który jest odporny na zarysowania, środki chemiczne i wysokie temperatury. Nie plami się i jest łatwy w czyszczeniu.
Popularne są także marmury, które cechuje bogatsza kolorystyka i zazwyczaj nieco niższa cena. Wiąże się to jednak z konkretnymi minusami — marmur jest nasiąkliwy i stosunkowo miękki. O wiele łatwiej jest więc go uszkodzić i zarysować, a wylanie czegoś na jego powierzchnię może skończyć się trwałymi odbarwieniami. Jedną z firm wykonujących takie blaty jest Lukstone.
Blat ceramiczny – h3
Ceramika daje duże pole do manewru w kwestii urządzania wnętrza, gdyż wybór płytek, z których można wykonać blat, jest bardzo duża. Blat taki będzie odporny na wysokie temperatury, zarysowania i zalania. Płytki jednak stosunkowo często ulegają pęknięciom, przez co dobrze jest wyposażyć się w dodatkowe opakowanie lub dwa, aby móc je wymieniać wedle potrzeb.
Blat drewniany
Odporny na zalanie, szczególnie gdy wykonano go z drewna wysokiej jakości. Odpowiednio zaimpregnowany może służyć przez długie lata. Można zmieniać jego odcień, malując go różnymi lakierami. Minusem będzie jednak podatność na działanie wysokich temperatur i zarysowania.
Blat laminowany
Tworzy się go z płyty wiórowej oklejonej kilkunastoma warstwami papieru. Najtańsza opcja dostępna na rynku, której niewątpliwą zaletą jest bogata kolorystyka — wzór górnej powierzchni można dowolnie wybierać. Wadami tego rozwiązania będą zaś określone z góry wymiary oraz podatność na zarysowania i działanie wysokich temperatur.
Blat szklany
Wykonany ze specjalnie obrobionego i hartowanego szkła daje niepowtarzalny efekt w kuchni. Materiał ten jest odporny na zarysowania i wysokie temperatury, a jego gładka powierzchnia jest bardzo łatwa w czyszczeniu. Dodatkową zaletą szkła jest też to, że nie pochłania ono zapachów ani wody. Niestety jest to właściwie najdroższa opcja.
Blat konglomeratowy
Powstały z kamieni syntetycznych, stworzonych na bazie kamieni naturalnych połączonych z niewielką ilością żywicy poliestrowej lub cementu. Blat taki będzie lżejszy, bardziej odporny na zarysowania i cieplejszy w dotyku w porównaniu do kamienia naturalnego. Jednak jego największą zaletą będzie bezspoinowe łączenie — materiał ten jest wylewany, przez co uzyskuje się gładką, jednolitą i wodoodporną powierzchnię. Dzięki temu można w ten sposób odlać także zlew, jednak odbije się to na cenie.
Na co zwracać uwagę przy wybieraniu blatu kuchennego?
Jest przynajmniej kilka aspektów, o których trzeba pamiętać w tym procesie. Oto one:
- Wzór blatu — powinno się w tej kwestii zachować umiar i nie wybierać przesadnie bogatych wzorów. Mogą one bowiem sprawiać wrażenie bałaganu w połączeniu z dużą liczbą stojących na blacie przedmiotów. Nie można też przesadzać w drugą stronę — na całkowicie gładkich powierzchniach będzie widać każdy okruch czy kroplę wody. Najlepiej jest więc decydować się na oszczędne wzory.
- Kolor — bezapelacyjnie musi współgrać z innymi elementami wyposażenia. Blat może kontrastować z innymi meblami, jednak powinien zachować tonację kolorystyczną kuchni. Przykładowo, do białej kuchni można wstawić pięknie się prezentujący czarny blat. Nie widzi się wtedy jego czerni, tylko odbite w niej wnętrze i światło. Kontrast taki odwraca też uwagę od przedmiotów znajdujących się na blacie. Przy minimalistycznym wystroju można nawet pokusić się o biały blat, jednak trzeba wtedy pamiętać, że w utrzymanej w tej kolorystyce kuchni musi panować idealny porządek, bo białe tło wyeksponuje wszystkie stojące na wierzchu przedmioty.
- Rodzaj powierzchni — tutaj sprawa jest dość prosta i zasadniczo mamy dwie opcje — polerowaną lub zachowującą naturalną fakturę materiału (satynową). Ta pierwsza będzie idealnie gładka i da efekt lustrzany oraz uwydatni kolor. Druga zaś będzie nieco chropowata, a kolor będzie stonowany. Wybór jest czysto preferencyjny, choć na pewno trzeba wziąć pod uwagę, że chropowatą powierzchnię trudniej będzie czyścić.
- Rodzaj zlewu — w tym punkcie także mamy dwie opcje — podwieszany lub nakładany. Podwieszany da nieco więcej powierzchni roboczej oraz ułatwi czyszczenie, gdyż nie ma utrudniających to krawędzi. Nakładany będzie za to stabilniejszy i prostszy w montażu.
- Rodzaj krawędzi — możliwości jest dość sporo — od standardowego, kwadratowego profilu, przez lekko ścięte kąty, po całkowicie zaokrąglony brzeg czy skośne ścięcie z jednej strony. A do tego jeszcze opcja z podklejką lub bez niej. Bez problemu można więc znaleźć akurat taką, która będzie pasować do naszych preferencji.
Jak dobrać wymiary blatu kuchennego?
Standardem głębokości blatu będzie 60 cm — jest to norma, do której stosuje się większość producentów. Oczywiście nie jesteśmy ograniczeni tylko do tego wymiaru. Przykładowo blat kompozytowy z corianu ma standardy 76 i 93 cm. Blaty z kamieni naturalnych i drewna są natomiast przycinane na wymiar z większych płyt.
Jeśli o grubość chodzi, mieści się ona zazwyczaj między 2,8 a 4 cm. W takim przedziale mieszczą się płyty ceramiczne i dostosowane są do niego zaczepy zlewów. Trzeba jednak pamiętać, że blaty cieńsze od 3,2 cm wymagają wzmocnienia od spodu. Są bowiem mało wytrzymałe na nacisk. Przykładowe standardy grubości wyglądają następująco: 2 i 3 cm dla kamieni, 2, 3, i 4 dla drewna (choć jak wspomniano, te materiały można przyciąć na dowolny wymiar), a dla corianu — 4-4,4 cm.
Podsumowanie
Głównym kryterium przy wyborze blatu kuchennego powinny być jego parametry techniczne. W dalszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę spójność kolorystyczną kuchni. Blat nie może od niej odstawać, a wzór jego powierzchni nie powinien być przesadnie bogaty. Ostateczna decyzja, jaki blat kuchenny wybrać pozostaje jednak kwestią gustu domowników.