Podłoga drewniana od dawna uważana jest za ponadczasową. Nie ma się czemu dziwić, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na podłogi z drewna w swoich czterech kątach.

Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem naturalnym, dlatego z biegiem czasu ulega zużyciu. Jeśli chcesz utrzymać drewnianą podłogę w świetnej kondycji przez wiele lat, warto zastosować się do kilku wskazówek.

Praktyczne wskazówki

Przede wszystkim warto zamontować wycieraczki przed wejściem do domu czy mieszkania. To tani sposób na to, aby ograniczyć wnoszenie piasku, który znajduje się na obuwiu. Niestety, ale działa on niczym papier ścierny, dlatego nawet lakier nie będzie skutecznym zabezpieczeniem dla naszych podłóg.

Warto także zadbać o regularne usuwanie wszelkich zabrudzeń znajdujących się na drewnianej podłodze. Mogą one powodować trudne do usunięcia plamy – szczególnie różnego rodzaju rozlane płyny.

Zagrożeniem są także kurz czy piasek. Niektóre z nich wnikają pomiędzy łączenia elementów, co prowadzi w efekcie do pęcznienia drewna.

piękna drewniana podłoga w domu

Odpowiednie zabezpieczenie mebli

Spody mebli zabezpieczamy filcem. Unikamy także przesuwania ciężkich przedmiotów po podłodze. Może to doprowadzić do powstawania rys oraz zmatowień. Jeśli pracujemy lub uczymy się w domu i często korzystamy z biurka, pod krzesła stosujemy maty ochronne.

Są to przezroczyste maty wykonane z tworzyw sztucznych. Nie są zbytnio widoczne, dlatego nie wpływają na estetykę pomieszczenia. Dodatkowym atutem jest to, że są łatwe w utrzymaniu w czystości.

Czego unikać?

Unikamy chodzenia w butach na obcasie po drewnianej podłodze. Niestety, ale nawet najtwardsze gatunki drewna mogą ulec wgnieceniu pod wpływem nacisku punktowego. Jeśli zwierzęta domowe mają długie pazury, koniecznie trzeba zadbać o ich obcięcie. Powodują one rysowanie się powierzchni drewna.

Unikamy zmywania podłogi mopami sznurkowymi. Bardzo często pozostawiają one skupiska wody w jednym miejscu. Dobrym wyborem będą płaskie mopy, które możemy dobrze wycisnąć. Zmywamy wyłącznie wilgotnym, a nie mokrym wkładem.

Warunki klimatyczne w domu

Kluczowe znaczenie będą mieć także odpowiednie warunki klimatyczne w domu czy mieszkaniu. Dbamy o prawidłową temperaturę i wilgotność powietrza. Zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność prowadzi do zsychania się, czyli powstawania szpar lub pęcznienia drewna.

Możemy wtedy zaobserwować łódkowanie się elementów drewnianych na krawędziach lub odklejenie się podłogi. Jeśli chcemy mieć kontrolę nad warunkami w pokoju, warto kupić higrometr z termometrem.

Środki pielęgnacyjne

Konieczne jest stosowanie dedykowanych środków pielęgnacyjnych. Nieodpowiednie produkty mogą naruszać strukturę powłoki, którą zabezpieczona jest podłoga. W efekcie obserwujemy szybsze starzenie się drewna.

Co więcej, niskiej jakości preparaty powodują, że ponowne polakierowanie podłogi może okazać się niemożliwe. Wszystko ze względu na resztki środków chemicznych, które znajdują się w szczelinach. Na rynku można znaleźć wiele wydajnych i skutecznych preparatów, które są profesjonalne. Co więcej, wcale nie kosztują fortuny.

zadbana podłoga drewniana

Profesjonalne produkty do mycia podłóg

Polecanym środkiem jest płyn do mycia podłóg drewnianych Floor firmy GoldDrop. Przede wszystkim bardzo skutecznie i precyzyjnie myje powierzchnie. Efektem są lśniące i niezwykle czyste podłogi z drewna.

Preparat będzie odpowiedni także do powierzchni lakierowanych, podłóg wykonanych z tworzyw sztucznych, PCV, kamienia czy paneli podłogowych.

Jako uzupełnienie codziennego mycia sprawdzi się emulsja nabłyszczająca Floor. Przeznaczona jest do konserwacji i nabłyszczania parkietów oraz paneli podłogowych.

Zwykły środek czy profesjonalny płyn?

Wiele osób chcących zaoszczędzić wybiera niskiej jakości produkty do mycia podłóg lub decyduje się na domowe sposoby. Choć skutki mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka, szybko przekonamy się o tym, że jest to jedynie pozorna oszczędność.

Zwykły płyn pozostawia nieestetyczne smugi, może prowadzić do poważnych uszkodzeń, rys. Jak zostało wspomniane wcześniej, ponowne polakierowanie podłogi może okazać się niemożliwe. Skutki mogą być naprawdę opłakane, a renowacja podłogi – bardzo kosztowna.

Profesjonalny płyn do mycia podłóg drewnianych nie tylko bardzo dobrze i skutecznie czyści, ale także zabezpiecza podłogę, tworząc warstwę ochronną. Wpływa to na znaczne wydłużenie jej żywotności. Nie musimy obawiać się żadnych uszkodzeń.

Zabezpieczenie drewnianej podłogi

Każda powierzchnia drewniana powinna być zaimpregnowana lakierem bądź bejcą. To właśnie ochroni ją przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Jeśli tego nie robimy, drewno będzie bardzo podatne na zniszczenia – niezależnie od sposobu pielęgnacji – i szybko stanie się po prostu nieestetyczne.

Na co dzień stosujemy dedykowane środki do mycia podłóg. Nie korzystamy z płynów wątpliwego pochodzenia, gdyż może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń podłogi.

Uwaga na piasek

Jak zostało wspomniane na wstępie, piasek jest poważnym wrogiem drewna. Jeśli jest wdeptywany w podłogę, nie tylko ją rysuje, ale także może doprowadzić do widocznych wgnieceń.

Trzeba pamiętać o regularnym odkurzaniu – szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy pod butami znajduje się najwięcej drobinek piasku, soli czy błota. Wszystko to wpływa na zmniejszenie żywotności drewnianej podłogi.

Dodatkowo musimy pamiętać o regularnym myciu powierzchni przy pomocy specjalistycznych środków, które będą dedykowane do podłóg drewnianych. Nie muszą być one drogie, ale powinny być sprawdzone. Można je kupić np. w marketach w rozsądnych cenach.

Jak wybierać odpowiednie produkty?

Odpowiedni płyn do podłóg z drewna to taki, który jest oparty na solach nieorganicznych bądź detergentach anionowych oraz niejonowych. Zawarte w produktach nanocząsteczkowe dodatki dbają o drewno, a jednocześnie sprawiają, że podłoga nabiera połysku.

Profesjonalne płyty dają również efekt samoczyszczenia powierzchni. Oznacza to, że zapobiegają skutecznie przyleganiu do niej drobinek kurzu. Chcąc cieszyć się pięknie wyglądającą podłogą, warto w nie zainwestować.

Unikanie wilgoci

Podłoga drewniana z pewnością nie lubi wilgoci. Myjąc podłogę, musimy się starać mocno wyżymać mop, by zwiększyć skuteczność produktu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko zalania podłogi wodą.

Te proste wskazówki pozwolą nam cieszyć się zadbaną podłogą z drewna przez długi czas. Nie ma potrzeby inwestowania w drogie środki – wystarczy regularność i odpowiednio dobrany preparat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here