Jak skutecznie wyprać dywan odkurzaczem piorącym

Podstawą utrzymania dywanów w czystości jest ich regularne odkurzanie. Jednak jeśli przyjdzie nam usunąć poważniejsze plamy lub przywrócić dywanowi blask, jakim świecił od nowości, nieocenionym urządzeniem okaże się odkurzacz piorący. Dowiedz się, jak działają te urządzenia oraz jak przywracają dywanom czystość i dawny blask.

Jak działa odkurzacz piorący?

Specjalistyczna budowa urządzenia, jakim jest odkurzacz piorący, w bardzo dużym stopniu ułatwia pranie dywanów. W urządzeniu tym znajdują się bowiem dwa pojemniki – jeden przeznaczony jest na wodę ze specjalnym detergentem czyszczącym, natomiast do drugiego trafia brudna woda wraz z zanieczyszczeniami zebranymi z dywanu.

W pierwszej kolejności na dywan należy równomiernie rozsypać detergent, który następnie wytworzy aktywną pianę. Jej właściwości sprawiają, że zabrudzenia miękną, rozdrabniają się i finalnie odrywają od włókien dywanów i wykładzin. Detergent należy zostawić na powierzchni dywanu przez kilka minut.

W następnej kolejności można przejść już do właściwego etapu prania dywanu z użyciem odkurzacza piorącego. Woda pod wysokim ciśnieniem rozpuszcza zabrudzenia, które wraz z pozostałą pianą i zabrudzoną wodą zostają natychmiast zassane przez odkurzacz do przeznaczonego na to pojemnika.

Przygotuj odpowiednio dywan

Nawet przy regularnym odkurzaniu dywanu w jego strukturach może zalegać warstwa pyłu i kurzu. Dlatego efektywność prania podniesie jego intensywne wytrzepanie. Jeżeli w dywanie pozostanie zbyt dużo kurzu, w wyniku działania wody może powstać z niego błoto, które będzie trudne do usunięcia.

Dobierz w środek piorący

Dobór środka piorącego do dywanu jest bardzo ważny, ponieważ włókna wykładzin lub dywanów mogą okazać się zbyt delikatne dla działania detergentów przeznaczonych na przykład do prania ubrań lub czyszczenia innych materiałów. Dlatego, aby nie ryzykować zniszczenia swojego dywanu, warto sięgnąć po środek przeznaczony specjalnie do tego celu. Producenci dywanów bardzo często dołączają listę bezpiecznych detergentów. Zbyt silny środek może pozostawiać osad lub po prostu pozbawiać włókna ich naturalnej, miękkiej struktury.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza piorącego?

W dłuższej perspektywie bardziej opłacalnym rozwiązaniem okaże się na pewno zakup urządzenia wysokiej klasy o wysokiej mocy i dużej sile ssącej. Pomocna okaże się duza pojemność zbioników na wodę z detergentem oraz zanieczyszczenia – im większa, tym dłużej można pracować bez dolewania wody i opróżnianie zbiornika z zanieczyszczeniami. Ważny jest też skuteczny system filtracji. Warto wybrać model wyposażony w wymienne akcesoria, np. dysze i ssawki.

Dlaczego warto prać dywany?

Utrzymywanie dywanów w czystości to nie tylko estetyka. Jeżeli wśród domowników obecni są alergicy, to czyste, pozbawione kurzu dywany pomogą im uniknąć uciążliwych dolegliwości. O czystość dywanów warto zadbać szczególnie wtedy, gdy w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta, które mogą łatwo i szybko je zabrudzić.

Dowiedz się więcej o praniu dywanów z artykułu “Pranie dywanów, tapicerki samochodowe i meblowej – jak to robić prawidłowo?” 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here