Murale artystyczne jako współczesna forma reklamy outdoorowej

Cel każdej kampanii marketingowej jest jasny – zainteresować produktem lub usługą jak największą liczbę odbiorców. Skuteczność działań marketingowych uzależniona jest od wielu czynników, wśród których na pierwszy plan wysuwa się wybór odpowiedniej formy przekazu wizualnego. W polskich miastach zdążyliśmy się już przyzwyczaić do widoków billboardów czy baneów, które coraz częściej postrzegane są w negatywny sposób. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się murale reklamowe, które stanowią całkowicie inny wymiar nowoczesnej, i co najważniejsze, skutecznej reklamy outdoorowej.

Murale artystyczne – sztuka współczesna w najlepszej postaci

Malunki na ścianach jeszcze do niedawna mogły przywodzić na myśl graffiti pozostawiane przez fanatyków klubów piłkarskich, którzy ze światem street artu nie mają nic wspólnego. Sztuka uliczna w swym pierwotnym założeniu powinna łączyć, a nie dzielić, czego doskonałym przykładem są murale artystyczne zdobiące już nie tylko gołe mury czy pustostany, ale przede wszystkim gmachy budynków publicznych czy biurowców w centrach największych polskich miast.

Murale artystyczne to coś więcej niż wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków tworzone przez przypadkowych entuzjastów sztuki ulicznej – to niesztampowa forma przekazu wizualnego, która pozwala wypełnić podstawowe założenia kampanii marketingowych, czyli wywołać w odbiorcy całą gamę emocji, często bardzo ze sobą sprzecznych. Tradycyjne billboardy nierzadko pozostają niezauważone przez przechodniów czy kierowców pomimo swoich pokaźnych rozmiarów – w dużej mierze wynika to z rosnącej niechęci do „obklejania” miejskiej architektury tendencyjnymi plandekami ze sloganami reklamowymi. Tutaj doskonale odnajdują się nowoczesne murale, które zyskują zwolenników nawet w stosunkowo konserwatywnych środowiskach.

Murale reklamowe – przyjemne z pożytecznym

Agencje reklamowe coraz częściej rezygnują z billboardów, plandek czy banerów na rzecz murali reklamowych z kilku powodów. Po pierwsze, murale jako reklama outdoorowa wnoszą do miejskiego krajobrazu powiew świeżości, który nie tylko zaspokaja wewnętrzną potrzebę obcowania z pięknem i estetyką, ale przykuwa wzrok i skłania do autorefleksji. W odróżnieniu do billboardów, które często powielają utarte schematy marketingowe, murale reklamowe pozwalają wzbudzić autentyczną ciekawość i zainteresowanie, które w ostatecznym rozrachunku mają ogromną szansę przełożyć się na popularność reklamowanego produktu, usługi czy kampanii społecznej.

Murale – przyszłość modern marketingu

Mogłoby się wydawać, że największe skupiska nowoczesnych murali przypadają na największe polskie miasta i tak po części rzeczywiście jest. Jednak ogromny potencjał drzemiący w muralach reklamowych pozwala realizować kampanie marketingowe i społeczne również w nieco mniejszych miastach, gdzie potrzeba nowoczesnej reklamy jest równie wielka jak Warszawie czy Krakowie. Fenomen murali wykorzystywanych jako reklama outdoorowa nigdy nie ujrzałby światła dziennego, gdyby nie utalentowani artyści tworzący niepowtarzalne i zapadające w pamięć grafiki ścienne pozwalające na chwilę zatrzymać się wśród wielkomiejskiego zgiełku.

Mural reklamowy – jak osiągnąć najlepszy efekt?

Skuteczność i siła przekazu murali reklamowych w dużej mierze zależy od kompetencji wykonawców, którzy muszą nieustannie wykazywać się nieprzeciętną kreatywnością i nieszablonowym podejściem do procesu twórczego. Tacy właśnie są artyści z agencji Good Looking Studio, którzy potrafią wykazać się inicjatywą, ale równocześnie dostosowywać charakter muralu do indywidualnych potrzeb klienta. W realizacji kampanii marketingowych niezwykle istotnym elementem jest umiejętność spersonalizowania wielkoformatowego malowidła, które nie powinno stać się tylko kolejną reklamą w krajobrazie miejskim. Ręcznie malowany mural reklamowy ma nieść ze sobą konkretny, jasny przekaz, a także stać się unikalnym dziełem sztuki współczesnej, którego echo długo nie będzie milknąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here