styl prowansalski, białe przecierane meble, lawenda
styl prowansalski, białe przecierane meble, lawenda

Aranżacje wnętrz urządzone w stylu francuskim a właściwie prowansalskim charakteryzują się niezwykle ciepłym i przytulnym klimatem. Pomieszczenia wypełnione są jasnymi drewnianymi meblami, które otacza intensywny zapach lawendy oraz innych ziół wprost z Prowansji.

Jeżeli urządzasz swoje mieszkanie w stylu prowansalskim to z godnie z zasadami w Twoim mieszkaniu nie może zabraknąć urokliwych jasnych komódek lub szaf z efektem przecierki, które wyglądem przypominają stare meble z domu rodzinnego.
Zakup tego typu mebli, stylizowanych na „stare” wiąże się z dosyć dużym wydatkiem ale dzisiaj pokażemy Ci jak w prosty sposób, samodzielnie nadasz swoim starym meblom iście prowansalski styl.

Jak samodzielnie postarzyć meble?

W Twoim domu znajduje się kilka mebli wykonanych z naturalnego drewna, których powierzchnia jest w fatalnym stanie? Nie wyrzucaj ich! Zamiast przeglądać oferty salonów meblowych udaj się do marketu budowlanego i zaopatrz się w materiały i narzędzia, które umożliwią Ci przeprowadzenie metamorfozy starych mebli.
Co będzie Ci potrzebne? Oto Twoja lista zakupów:
– papier ścierny (drobnoziarnisty i gruboziarnisty);
– bejca lub farba akrylowa;
– lakier;
– biała świeca;
– folia i taśma malarska;
– pędzle, wałeczki;
– miękka szmatka;

Przygotowanie drewnianej powierzchni

Niezależnie od tego czy jest to mały stolik nocny czy duża szafa, mebel w pierwszej kolejności należy dokładnie umyć szorstką gąbką (najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń), tak by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń.
Po myciu drewniana powierzchnia musi całkowicie wyschnąć, dlatego też dalszą część prac należy wykonać dopiero za 2-3 dni.
Kiedy mebel jest w pełni suchy, teraz możesz zająć się szlifowaniem. Rozłóż folię, zabezpiecz taśmą, miejsca nie poddawane renowacji, odkręć uchwyty a następnie przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego delikatnie przetrzyj drewnianą powierzchnię. Jeśli w dalszym ciągu nawierzchnia pokryta jest resztkami farby lub lakieru, to wtedy użyj gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki – pamiętaj, że powierzchnia mebla powinna być jak najlepiej wygładzona. Potem odkurz ją z pyłu oraz przetrzyj szmatką nasączoną preparatem odtłuszczającym.

Jak pomalować meble na styl prowansalski?

Malowanie i lakierowanie

W momencie kiedy powierzchnia jest już gotowa, możesz przystąpić do jej malowania. Tutaj najlepiej sprawdzi się bejca, farba akrylowa lub olejna w kolorze rozbielonej szarości lub jasnego beżu – nałóż jej 2-3 cienkie warstwy, pamiętając o tym aby kolejną nałożyć dopiero w chwili kiedy poprzednia jest już zupełnie sucha. Miejsca, które mają być przecierane np. ranty i krawędzie natrzyj woskiem (zrób to już po wyschnięciu pierwszej warstwy farby), potem nałóż kolejną warstwę farby, poczekaj aż wyschnie, delikatnie przetrzyj zawoskowane miejsca papierem ściernym po czym znowu pokryj je woskiem. W ten sam sposób nałóż jeszcze jedną, ostatnią już warstwę farby.
Kiedy wszystko dokładnie wyschnie, zabezpiecz malowaną powierzchnię lakierem o wykończeniu satynowym lub półmatowym.
Właśnie w ten sposób powstają meble, które są znakiem rozpoznawczym wszystkich pomieszczeń aranżowanych na styl prowansalski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here