Regularne sprzątanie to czynność zajmująca mnóstwo czasu. Dodając do tego łatwość, z jaką powstaje bałagan, a także coraz szybsze tempo życia, wiele gospodyń i gospodarzy domowych miewa problem z utrzymaniem mieszkania w należytej czystości.

Jak mądrze dbać o czystość w mieszkaniu? Jak sprzątać, aby czynność ta nie pochłaniała większości naszych dni? Co zrobić, aby regularne czyszczenie mieszkania nie było karkołomnym i męczącym zajęciem? W artykule podpowiadamy kilka ciekawych sposobów ułatwiających codzienne porządki.

Przede wszystkim plan działania

Strategia pozwala na sprawniejsze podzielenie zadań wśród domowników. Poza tym w łatwy sposób podzielimy poszczególne pomieszczenia lub działania na dni tygodnia. Sprzątanie wedle harmonogramu jest zwykle o wiele prostsze i szybsze.

Sprzątanie na bieżąco

Podstawowa zasada czystego mieszkania. Sprzątanie na bieżąco pozwoli znacząco ograniczyć ilość czasu przeznaczanego na dbanie o czystość. Mycie naczyń od razu po ugotowaniu posiłku i jego zjedzeniu, ścielenie łóżka z samego rana, czy odkładanie ubrań wprost do szafy – takie czynności zaoszczędzą mnóstwo naszego czasu przeznaczanego na późniejsze sprzątanie, a także zredukują ilość powstającego bałaganu.

Odkładanie rzeczy na miejsce

Jest to kolejny ważny nawyk, który warto sobie wyrobić. Po użyciu danej rzeczy należy niezwłocznie odłożyć ją na miejsce. Dzięki temu zapobiegniemy zagracaniu się mieszkania i zadbamy o należyty porządek, poza tym łatwiej będzie nam znaleźć dany przedmiot, gdy każda rzecz będzie posiadała własne, przypisane miejsce.

Czyste powietrze to zdrowe powietrze

Podczas odkurzania, zamiatania, czy wycierania kurzów w mieszkaniu wzbija się kurz pełen drobnoustrojów, a czasem i zarodników grzybów. Obecność kurzu niekorzystnie oddziałuje nie tylko na osoby chore na alergie. Kurz w powietrzu obniża nasz nastrój, może powodować nudności, senność, bóle głowy, wysuszać śluzówki. Warto wyposażyć się w oczyszczacz powietrza, który zasysa powietrze, odfiltrowuje je i wypuszcza oczyszczone. Warto zadbać w taki sposób o dobre samopoczucie i lepsze natlenienie organizmu.

Odkurzaj regularnie

Im w dłuższych interwałach odkurzamy podłogi i dywany, tym więcej kurzu się na nich zbiera. To z kolei sprawia, że odkurzanie będzie bardziej wymagające, męczące i dłuższe. Regularne odkurzanie zapobiega gromadzeniu się kurzu, a także trwa niepomiernie krócej.

Dobrym pomysłem są krótkie cykle odkurzania co 2-3 dni. Jeżeli nie jesteśmy w stanie odkurzać tak często, warto pomyśleć o zakupie automatycznego robota odkurzającego. Takie urządzenie po odpowiednim zaprogramowaniu może codziennie wyjeżdżać ze stacji dokującej i sprzątać nasze podłogi i dywany – nawet pod naszą nieobecność.

Niedawno na rynku pojawiły się odkurzacze automatyczne wyposażone w filtry powietrza, które podczas odkurzania za jednym zamachem efektywnie oczyszczają powietrze w mieszkaniu. Takim odkurzaczem jest np. RoboJet Air PRO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here