Drewniane meble to wybór na lata, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbasz. Są naturalne i odnajdą się w każdym ogrodzie. Jeśli więc stawiasz na ogród nowoczesny, tradycyjny, rustykalny czy romantyczny – postaw na drewno, spełni Twoje wszelkie oczekiwania.

Zalety drewna

Drewno jest materiałem ekologicznym i uniwersalnym. Fantastycznie łączy się z elementami ceramicznymi, kamiennymi, metalowymi, stalowymi czy szklanymi. Jest trwałe, stabilne i solidne. Nie uczula, nie zawiera szkodliwych substancji. Posiada zdolność samoregulacji wilgotności, czyli umiejętność absorpcji i oddawania wody do otaczającego powietrza. Jest przyjemne w dotyku.

Gatunki drewna krajowego i egzotycznego

W Polsce najpopularniejsze rodzaje drewna to buk, dąb, klon, olcha, sosna i świerk, a gatunki egzotyczne to eukaliptus, heban, jatoba, kempas, mango i mopane. Gatunki egzotyczne są dużo droższe od gatunków krajowych. Nie potrzebują tylu zabiegów konserwujących ani pielęgnacyjnych, rzadko muszą być olejowane, ponieważ najczęściej zawierają dużo substancji oleistych w sobie. Lepiej też znoszą zmienne warunki pogodowe, a szczególnie deszcze.

Jak dbać o meble drewniane

Meble drewniane należy odpowiednio zaimpregnować. Da się to zrobić na wiele sposobów. Można je zaimpregnować np. lakierem. To świetne rozwiązanie szczególnie dla rodzin z dziećmi. Rozlany na stole sok nie odbarwi jego blatu. Lakier skutecznie zapobiega powstawaniu plam. Do czyszczenia takich mebli wystarczy Ci miękka, wilgotna ściereczka z bawełny lub mikrofibry. Inną opcją jest impregnowanie woskiem. Tego typu wykończenie nadaje się szczególnie do komód i szafek, rzadziej do stołów. Meble woskowane należy czyścić jedynie detergentami, które są do tego przeznaczone.

Używanie szmatki i wody będzie je niszczyć i brudzić. Jeszcze inną opcją jest olejowanie, które wnika w głąb drewna i impregnuje je od środka. Olej chroni drewno przed promieniowaniem UV i przed wodą. Meble olejowane nie przyciągają kurzu. Do ich czyszczenia wystarczy Ci zwilżona w wodzie miękka szmatka. Oprócz impregnowania drewna należy je – szczególnie w przypadku budowania samodzielnych konstrukcji – odpowiednio zeszlifować. Jaką szlifierkę taśmową wybrać podpowie Ci nasz poradnik. Zeszlifowanie drewno jest miłe w dotyku i bezpieczne w codziennym użytku.

Jakie meble wybrać do ogrodu

Od Twoich preferencji estetycznych będzie zależało jakich wyborów meblowych dokonasz. Pamiętaj jednak, by uwzględnić przede wszystkim ilość osób mieszkających w domu i częstotliwość odwiedzin przez dalszą rodzinę i przyjaciół. To pomoże Ci podjąć decyzję w kwestii ilości krzeseł czy wygodnych kanap, a także wielkości stołu. Poza podstawowymi elementami wyposażenia warto pomyśleć o elementach dodatkowych – możesz kupić gotowe zestawy lub skompletować je samodzielnie – wzbogaconych o huśtawkę ogrodową, ogrodowy parasol chroniący od słońca czy deszczu albo wygodne leżaki służące do opalania się w słoneczne dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here