płytki wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe są bez wątpienia wyjątkową ozdobą wnętrza. Taki materiał wykończeniowy może zostać położony na podłogi, jak i ściany. Ich cechą charakterystyczną jest większa grubość od standardowych wersji, jak i oczywiście duży rozmiar. To produkty niezwykle trwałe, a ich zastosowanie gwarantuje doskonały wygląd wnętrza przez wiele lat.

Płytki wielkoformatowe o najbardziej popularnych wymiarach to: 60×60, 80×80, 60×120, 100×100. Co ciekawe, dostępne są jeszcze większe propozycje. Ich spory gabaryt sprawia, że położenie płytek wymaga od wykonawców ogromnego doświadczenia i umiejętności. Należy jednak pamiętać, że jedynie ich właściwe rozplanowanie i położenie, zapewnia doskonały efekt wizualny w pomieszczeniu. W sprzedaży dostępne są zarówno płytki wielkoformatowe gresowe, jak i glazura. Gres będzie znakomitym wyborem na posadzki, ale także ściany. Jeśli chodzi o glazurę, znajduje ona zastosowanie na ścianach.

Jak układać płytki wielkoformatowe?

Przed rozpoczęciem układania jakichkolwiek płytek, zawsze należy pamiętać, aby dobrze przygotować podłoże. Przede wszystkim należy z niego usunąć stare powłoki i wszystkie zabrudzenia, które mogłyby zmniejszyć przyczepność podłoża. W kolejnym etapie koniecznie jest wyrównanie miejsca, w którym mają pojawić się płytki wielkoformatowe. Do tego celu może przydać się wylewka samopoziomująca, która świetnie wyrówna wszelkie nierówności i wgłębienia. Na sam koniec należy rozprowadzić grunt, który wzmocni powierzchnię i nada jej lepszej przyczepności. Jeśli płytki wielkoformatowe mają znaleźć się w pomieszczeniu narażonym na działanie wilgoci (łazienka, kuchnia), niezbędne jest także położenie izolacji.

Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do układania płytek. Należy liczyć się z tym, że płytki wielkoformatowe będą trudniejsze do ułożenia, aniżeli montaż małych kafelków. W tej czynności liczy się zwłaszcza cierpliwość i dokładność. Zaprawę klejową należy nakładać przy użyciu szpachli (zęby 4-5 mm), jednako na płytkę i podłoże. Poleca się aplikować ją na krzyż, aby precyzyjnie wypełnia całą przestrzeń. W sytuacji, kiedy pod płytkami znajdzie się zbyt dużo miejsca, wówczas cały montaż nie będzie trwały i niestety zwiększy się prawdopodobieństwo popękania kafli. Jeśli chodzi o zaprawę odpowiednią dla tak dużych materiałów, najlepiej jest sięgnąć po te odkształcalne albo wysokoodkształcalne. Dzięki nim duże kafelki będą mogły we właściwy sposób przenosić ciężar, co zapewnia im długą żywotność. Według specjalistów na powierzchniach ścian zaprawa musi wypełniać minimum 70% przestrzeni, a w przypadku podłogi powinno być to nawet 100%. Zaprawa w obu sytuacjach musi mieć grubość około 1 cm.

Ułożenie płytek wielkoformatowych w pojedynkę jest często niewykonalne. Z uwagi na ich spory wymiar i ciężar, trudno jest je utrzymać we właściwym miejscu. Właśnie z tego powodu w układaniu ich na powierzchnię bierze udział zazwyczaj 2 glazurników, którzy wykorzystują do tego celu specjalnie uchwyty przyssawkowe. Płytki wielkoformatowe rozpoczyna się układać przeważnie od najbardziej widocznego miejsca (centralna oś symetrii albo przekątna), aby wszelkie docinki znajdowały się po bokach. W przypadku ścian trzeba zaplanować ułożenie kafli od góry, natomiast docinki wykonywać na ich styku z podłogą.

Podczas układania płytek należy pamiętać o pewnych ważnych kwestiach. Nie powinno się przesuwać płytek po powierzchni kleju, gdyż może to zmienić końcowy efekt. Można robić oczywiście korekty, ale w jak najmniejszym stopniu. Ważne jest to, aby cały czas sprawdzać poziom powierzchni przy użyciu długiej poziomicy.

Płytki wielkoformatowe; najważniejsze zalety

Płytki wielkoformatowe mają unikalne właściwości praktyczne, jak i te estetyczne. Prezentują się zjawiskowo na ścianach i podłogach, przez co są doceniane przez projektantów wnętrz, jak i miłośników efektownych materiałów. Wykorzystane we wnętrzu prezentują się gustownie i nowocześnie. Dużych rozmiarów kafle są w stanie perfekcyjnie wyeksponować wzory znajdujące się na nich, dzięki czemu uzyskuje się fenomenalny efekt wizualny. Każda łazienka, kuchnia czy salon z takimi płytkami wygląda oryginalnie i elegancko.

Ich dużą zaletą jest to, że rektyfikowane krawędzie doskonale do siebie przylegają, tworząc spójną całość. Linie styku stają się niemal niewidoczne, gdyż do ich montażu wystarczy niewielka ilość fugi. Co ważne, są również łatwiejsze w czyszczeniu i nie kumulują aż tylu zanieczyszczeń co ich mniejsze wersje. To także materiały o wiele trwalsze i odporniejsze na ścieranie oraz urazy mechaniczne.

Ogromny wybór efektownych płytek o różnych wzorach sprawi, że bez problemu można znaleźć idealne rozwiązanie do swojego wnętrza. Co ważne, płytki wielkoformatowe sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. W tych miejscach przestrzeń zostanie dzięki nim optycznie powiększona. Świetnie wyglądają w zestawieniu z innymi, mniejszymi płytkami czy mozaikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here