Pomysły na przechowywanie dokumentów w domu

Czy zdarzyło Ci się w popłochu szukać badań lekarskich, przekładać stosy dokumentów w poszukiwaniu zeszłorocznego zeznania podatkowego lub przeszukiwać cały dom, by odnaleźć ważną fakturę? Jeśli tak, czas na uporządkowanie dokumentów. Nie masz pomysłu na to, jak przechowywać dokumenty w domu i jak utrzymać w nich porządek? Przychodzimy z pomocą!

Jak przechowywać dokumenty?

Do przechowywania dokumentów najlepiej sprawdzają się segregatory oraz koszulki na dokumenty. To zdecydowanie najwygodniejsze, a zarazem najskuteczniejsze rozwiązanie. Dzięki nim możesz z łatwością uporządkować wszystkie ważne pisma, faktury, paragony czy badania. Każdy z segregatorów powinien być opisany według kategorii, by w razie potrzeby można było łatwo i szybko odnaleźć potrzebny dokument. Jeśli dokumenty umieścisz dodatkowo w koszulkach, będziesz mieć pewność, że – mimo upływu lat – na pewno się nie zniszczą. Co więcej, podczas porządkowania mogą przydać Ci się także spinacze biurowe, które pozwolą zachować przejrzystość i porządek w dokumentach. Z ich pomocą połączysz kilka badań w jeden plik lub umowy na telefon z kilku ostatnich lat.

Jak segregować dokumenty w domu?

Skoro wiesz już, jak przechowywać dokumenty, czas przejść do etapu segregowania dokumentów w domu. Warto podzielić je na konkretne kategorie, które znacząco ułatwią odnajdywanie potrzebnych pism. Jak zatem kategoryzować dokumenty? Najpopularniejszy podział zakłada siedem kategorii, czyli:

  • praca (umowy o pracę, świadectwa pracy, dokumenty służbowe, dyplomy itp.),
  • bank (umowy kredytowe itp.),
  • telekomunikacja (umowy na telefon, Internet, telewizję itp.),
  • zdrowie (książeczki zdrowia, karty szczepień, wyniki badań, zaświadczenia itp.),
  • ubezpieczenia (umowy, certyfikaty, OWU itp.),
  • zakupy (faktury, paragony, gwarancje itp.),
  • dom i rodzina (akt notarialny, akt urodzenia, akt małżeństwa, paszport, międzynarodowe prawo jazdy itp.).

Jak utrzymać porządek w dokumentach?

Organizacja dokumentów w domu to jedno, a utrzymanie w nich porządku drugie. Jak utrzymać porządek w dokumentach domowych? Przede wszystkim ważna jest systematyczność. Wyrób w sobie nawyk dołączania każdego nowego dokumentu, umowy, paragonu czy faktury do odpowiedniego segregatora. Dzięki temu unikniesz bałaganu i stosu nowych dokumentów do posegregowania. Co więcej, przynajmniej raz w roku zrób przegląd wszystkich dokumentów. Sprawdź, czy nie kończy Ci się umowa na telefon czy umowa ubezpieczeniowa, wyrzuć stare paragony i upewnij się, czy jakiekolwiek dokumenty nie wymagają uaktualnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here