Skałami nazywamy składniki, które budują skorupę ziemską. Dzieli się je na wiele rodzajów m.in. magmowe, osadowe czy metamorficzne. Pomijając jednak suchą teorię – istnieje ogromna ilość skał, jednak nie wszystkie z nich są wykorzystywane przez człowieka. We wpisie przyjrzymy się tym ich rodzajom, z których zastosowaniem spotykamy się często – czy to w nagrobkach z Polic, czy też jako rysik w ołówkach. Oto 5 skał, które są często wykorzystywane przez człowieka (kolejność przypadkowa).
1. Żwir. Skała osadowa, która występuje w luźnej postaci, Może ona mieć pochodzenie rzeczne, morskie, polodowcowe lub morskie. Występuje w zasadzie na terenie całej Polski, a wydobywa się ją na żwirowniach. Tyle teoria – jak natomiast wykorzystywany jest on przez ludzi? Przede wszystkim jako materiał służący podbudowie dróg, ale także wsad do nawierzchni lub mas bitumicznych. Niepozorne skałki, dla których człowiek znalazł niejedno zastosowanie.
2. Granit. Jest to jeden z chyba najpopularniejszych przedstawicieli skał. Należy on do rodzaju głębinowego kwaśnego, a zbudowany jest z skalenia potasowego, biotylu, plagioklazu i kwarcu. Jest on koloru jasnoszarego bądź czerwono-różowego. Występuje on na wszystkich kontynentach, w Polsce natomiast można go znaleźć w Tatrach, Dolnym Śląsku i ziemi kłodzkiej. Przez swoje piękno, odporność na czynniki zewnętrzne oraz łatwość w obróbce często stosuje się go w budownictwie jako kamień budowlany bądź dekoracyjny. Bardzo często można go zobaczyć na cmentarzach, np. na nagrobkach z Polic. Jest on także używany w sportach. W żużlu jest on używany jako element nawierzchni toru, dzięki któremu zmniejsza się przyczepność kół pojazdów. Ma on także zastosowanie w curlingu, gdyż z niego tworzy się kamienie curlingowe.
3. Grafit. Ten szeroko rozpowszechniony minerał jest odmianą alotropową węgla, a jego nazwa pochodzi od pierwotnego zastosowania tej skały – pisania. Wśród jego właściwości znaleźć można informację o wysokim poziomie przewodnictwa elektrycznego i cieplnego, dodatkowo jest on kruchy oraz odporny na wysoką temperaturę. Z tego też powodu znalazł on zastosowanie jako elektroda czy element w wyrobie cegieł ogniotrwałych. Jest to także suchy smar, jednak najczęściej kojarzymy go z wykorzystaniem w ołówkach. Oczywiście to nie wszystkie obszary, w których ludzie znaleźli dla niego miejsce, jednak są to te najbardziej pospolite.
4. Marmur. Ta składająca się z dolomitu bądź krystalicznego kalcytu skała była szeroko stosowana już w starożytności. Nie tylko wykorzystywano ją jako materiał architektoniczny, ale także rzeźbiarski oraz budowlany. Przy jego zbieraniu nie stosuje się materiałów wybuchowych, gdyż prowadzi to do spękania skał i uniemożliwia wydobycie odpowiednio dużych bloków, które można przeznaczyć do obróbki. Ze złóż wycina się je za pomocą urządzeń tnących. Dzięki dużej wytrzymałości skały, a zarazem jej plastyczności do dziś jest ona wykorzystywana w budownictwie oraz rzeźbiarstwie. Często można ją podziwiać na cmentarzach, gdzie można zobaczyć zrobione z niej nagrobki np. z Polic.
5. Bazalt. Dla tej zasadowej skały składającej się głównie z plagioklazy i prokseny charakterystyczną cechą jest jej drobnoziarnista struktura. Jej olbrzymie złoża znajdziemy na Syberii, w Indiach oraz w kilku miejscach obu Ameryk. W Polsce nie możemy się poszczycić wieloma punktami, w których występuje. W ramach ciekawostki można wspomnieć, iż dzięki sondom wysyłanym na Wenus jesteśmy w stanie stwierdzić, że praktycznie cała skorupa tej planety jest zbudowana z bazaltów. Co do zastosowań jakie ma ta skała w naszym życiu, to najczęściej jest to materiał drogowy bądź budowlany.
Zdecydowanie można stwierdzić, że człowiek wykorzystuje bardzo często skały w wielu sferach życia – szczególnie w budownictwie. Czy to idąc nawierzchnią ulicy, czy przechadzając się po cmentarzu widząc nagrobki z Polic skały nas otaczają. Dlatego można jedynie się cieszyć, że człowiek znalazł tak wiele zastosowań dla składowych skorupy ziemskiej i podziwiać ich piękny wygląd.
Po więcej informacji informacji o zbudowanych ze skał nagrobkach zapraszamy na https://nagrobki.info.pl/