rolety zewnętrzne

Funkcją rolet zewnętrznych jest nie tylko zapewnienie intymności w domu, ale także ochrona przed słońcem. Nie można zapominać o estetyce rolety, która powinna być dopasowana do stylu budynku oraz koloru elewacji. Decydując się na to rozwiązanie, warto więc dokładnie zweryfikować, co oferują producenci, oraz jakie rolety sprawdzą się w konkretnym przypadku najlepiej. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Natynkowa czy podtynkowa?

Pierwszą kwestią, jaką trzeba rozstrzygnąć, wybierając rolety zewnętrzne, jest sposób ich montażu. Występują dwa rodzaje rolet – natynkowe i podtynkowe. W pierwszym przypadku instalacja rolet możliwa jest na każdym etapie budowy domu, a nawet na gotowej już elewacji. To rozwiązanie wybierane najczęściej w przypadku obiektów remontowanych lub istniejących, w których chcemy zamontować dodatkową ochronę przed słońcem oraz wzrokiem sąsiadów.

Rolety podtynkowe natomiast wymagają wcześniejszego przygotowania elewacji do montażu. Polecane są przede wszystkim w budynkach dopiero wznoszonych, w których można odpowiednio wykonać nadproże. Stosowane są również w domach poddawanych przebudowie lub gruntownemu remontowi. Właściwe przygotowanie otworów okiennych pozwala na zamaskowanie w nich skrzyni, w której znajduje się opuszczana roleta.

Estetyka i komfort

Warto pamiętać, że rolety elewacyjne muszą być dopasowane do istniejącej lub projektowanej estetyki ścian zewnętrznych. Na rynku można spotkać więc różnorodne wersje kolorystyczne rolet, dzięki czemu łatwo stworzą spójny styl z rodzajem oraz barwą tynku. W przypadku obiektów dopiero budowanych najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy projektanta, który dopasuje roletę do przyszłego wyglądu elewacji. Nie zawsze bowiem kolor rolety musi być zbliżony do koloru ścian. W niektórych przypadkach doskonale sprawdzają się kontrastujące barwy, tworzące wyjątkowy efekt estetyczny.

Kolejną rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, jest wybór rolet zapewniających odpowiedni komfort użytkowania. Warto więc wybierać modele cechujące się niezawodnością, które w łatwy sposób będzie można opuszczać lub podnosić. Ma to również bezpośredni wpływ na termikę budynku, funkcją rolet bowiem jest nie tylko ochrona przed wzrokiem sąsiadów, ale również zapewnienie optymalnej temperatury w domu, zarówno w porze zimowej, jak i letniej. Przy intensywnych upałach, roleta ogranicza nagrzewanie się wnętrz, natomiast zimą jest skuteczną barierą, przeciwdziałającą uciekaniu ciepła z budynku.

Wybór rolet zewnętrznych do domu powinien być poprzedzony dokładnym przemyśleniem kwestii nie tylko estetycznych, ale także użytkowych. Oprócz wspomnianego wcześniej sposobu montażu bardzo ważne jest dopasowanie rolet do naszych indywidualnych potrzeb. Dodatkowa moskitiera, automatyczne podnoszenie czy opuszczanie rolety, to tylko kilka przykładów cech, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup rolety. Warto natomiast pamiętać, żeby wybierać wysokogatunkowe produkty, które zapewnią intymność w domu, a jednocześnie zabezpieczą go przed dostępem osób niepowołanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here