Popularna V-fuga to zupełnie nowa jakość w konstrukcjach paneli podłogowych. Owszem, z punktu widzenia krytyków jest ona dość kontrowersyjna, ale w poniższym artykule (i na podstawie rozwiązań dostępnych na my-floor.pl) spróbujemy rozprawić się z różnymi, związanymi z nią stereotypami.
Na czym polega wyjątkowość V-fugi?
Na pierwszy rzut oka określenie V-fuga może być nieco mylące dla czytelnika. Niemniej zrozumienie idei, na podstawie której stworzono to rozwiązanie konstrukcyjne, jest dosyć proste. Ten specyficzny rodzaj fugi powstaje wtedy, gdy złoży się ze sobą panele o ściętych krawędziach, przy czym najczęściej są to krawędzie dłuższe. Dzięki temu na styku dwóch listew powstaje struktura w kształcie litery „V”. Jej zaletą jest estetyczny wygląd, który do złudzenia przypomina typową, drewnianą podłogę. Wiele osób argumentuje, że panele laminowane z fugą w kształcie litery V są trudniejsze w czyszczeniu. W praktyce stwierdzenie to mija się z prawdą, gdyż specyficzna konstrukcja paneli dostępnych np. w sklepie my-floor.pl, uniemożliwia zagnieżdżanie się brudu pomiędzy listwami.
Dlaczego warto postawić na V-fugę?
Panele podłogowe z V-fugą nie tylko ładnie wyglądają. Wręcz przeciwnie — mają one mnóstwo zalet, które doceni każdy inwestor.
- Panele z fugą w kształcie litery V nie wymagają użycia zatrzasków i dobijaka. Montuje się je na klik, dzięki czemu tworzą one razem stabilną, bezpieczną dla użytkownika płaszczyznę.
- Wbrew obiegowym opiniom fuga w kształcie litery V nie zatrzymuje zanieczyszczeń. Jest ona pokryta specjalną warstwą laminatu, który chroni powierzchnię paneli i jednocześnie ogranicza do zera ryzyko przywierania cząsteczek brudu.
- W celu stworzenia fugi o tak niecodziennym przekroju panele laminowane są frezowane z dokładnością do dziesiątych części milimetra. Dzięki temu poszczególne listwy doskonale do siebie pasują.
Jak czyścić panele z V-fugą?
Z praktycznego punktu widzenia czyszczenie paneli z fugą V nie różni się zbytnio od usuwania zabrudzeń z pozostałych rodzajów listew. W celu skutecznego wyeliminowania wszystkich zanieczyszczeń należy odkurzyć je za pomocą odkurzacza z nakładką szczotkową i lekko zawilgoconego mopa. Opcjonalnie można też skorzystać z pomocy środków czyszczących, ale ich procentowa zawartość w mieszaninie z wodą nie powinna być zbyt duża. Co ważne, panele podłogowe z V-fugą nie powinny być myte za pomocą dużej ilości wody.
Jak układać panele z V-fugą?
Technika układania paneli z V-fugą jest na tyle prosta, że powinien sobie z nią poradzić każdy, nawet niedoświadczony wykonawca. Proces montażu należy rozpocząć już 48 godzin wcześniej od poziomego rozłożenia paneli na podłodze. Następnie należy umieścić na podłodze folię paroizolacyjną i jeśli to konieczne — warstwę izolującą akustycznie. Panele podłogowe z V-fugą można kłaść równolegle do okna. Dzięki temu będzie można uzyskać optymalny efekt dekoracyjny.
Mówiąc wprost — dostępne na my-floor.pl panele z V-fugą to wytrzymała, odporna na zabrudzenia, ale i pięknie prezentująca się dekoracja, która będzie świetną alternatywą dla zwykłych paneli, więcej o nich można przeczytać tutaj: https://my-floor.pl/panele-podlogowe-z-v-fuga-czy-bez/