Jakie oświetlenie łazienkowe wybrać? O tym musisz wiedzieć, zanim dokonasz zakupu!

Łazienka to takie miejsce w domu, w którym zazwyczaj zależy nam na jak najlepszym oświetleniu. Oczywiście pomijając chwile relaksu przy świecach, na które każdy powinien sobie od czasu do czasu pozwolić. W innym wypadku potrzebujemy pełnej jasności. Jak to osiągnąć? Poprzez dobranie odpowiedniego oświetlenia łazienkowego. Doradzamy jakie lampy najlepiej będą pasowały do tego typu pomieszczenia.

Specyfika łazienki

Pomieszczenie, w którym dokonujemy wszelkich czynności pielęgnacyjnych, jest o tyle specyficzne, że z oczywistych względów nie posiada okien. A jeśli już posiada to niewielkich rozmiarów. Nie wpływają one na poprawę widoczności. Mimo że nie chcemy być w łazience podglądani, to potrzebujemy, aby była jasna i przejrzysta. Tylko w ten sposób możemy wykonać dokładny makijaż, czy chociażby skuteczną pielęgnację. Dlatego decydując się na konkretne oświetlenie łazienkowe, kierujemy się tym, aby w szczególności jej kluczowe miejsca były rozjaśnione. Mowa o lustrze albo miejscu nad wanną. Często, szczególnie przy łazienkach większych rozmiarów, wymaga to rozmieszczenia kilku lamp. Jedna bowiem może się kompletnie nie sprawdzić.

Lampy łazienkowe obok lustra

Jednym ze wspomnianych kluczowych miejsc w łazience jest przestrzeń przy lustrze. Żadna lampa wisząca umieszczona na środku pomieszczenia nie oświetli lustra tak dobrze, jak kinkiet łazienkowy. A w zasadzie to dwa kinkiety. Symetria w tym wypadku jest jak najbardziej wskazana. Chyba że zdecydujemy się o umieszczeniu kinkietu nad lustrem. Wtedy może wystarczyć jedna lampka. Ta kwestia zależy jedynie od gustu osoby projektującej łazienkę.

Natomiast kwestią, która odgrywa dosyć dużą rolę, jeśli chodzi o lampy łazienkowe, jest barwa ich światła. Niestety, ale nie zawsze dobieramy ją odpowiednio. Efekt tego najczęściej dostrzegają kobiety, których makijaż wykonany w łazience wyglądał świetnie, natomiast w świetle dziennym już niespecjalnie. Ciepła barwa światła pomaga się zrelaksować, ale nie nadaje się do miejsc, w których wykonujemy czynności wymagające precyzji. Dlatego warto jest wybrać ją do kinkietu nad wanną, a przy lustrze umieścić lampkę emitującą światło naturalne, lub nawet nieco chłodne.

Przejrzyście i… bezpiecznie!

Gdy decydujemy się oświetlić łazienkę kinkietami, to powinniśmy pamiętać o ich przystosowaniu do potencjalnego kontaktu z wodą. Oczywiście, jeśli lampka będzie umieszczona nad lustrem, które również znajduje się dosyć wysoko, to nie trzeba poświęcić temu aż tak dużej uwagi. W innym wypadku, gdy do kontaktu z wodą może dojść, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne kinkiety łazienkowe. Chodzi głównie o to, aby były one zgodne z parametrami szczelności IP. Nie muszą być one najwyższe z możliwych, jeśli chodzi o lampy łazienkowe znajdujące się przy lustrze i umywalce. Odpowiednie będzie IP o wartości 44, a nawet 21.

Tam, gdzie panuje największa wilgotność, należy zastosować oświetlenie łazienkowe o bardzo wysokiej odporności. Chodzi oczywiście o ścianę nad wanną i obok prysznica. Tam na pewno powinno zastosować się IP o wartości co najmniej 44. W końcu chodzi nie tylko o dobre oświetlenie i ciekawy design, ale i nasze bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here