wiklina

Wiklina jest chętnie wykorzystywanym w ogrodach materiałem, który szczególnie dobrze sprawdza się wokół domowych nastawionych na jak najbardziej ekologiczne zachowania i ozdoby. Dowiedz się, jak dokładnie powstają maty wiklinowe, jakie są ich zalety i w jaki sposób mogą zostać wykorzystane.

Dwuetapowe powstawanie najwyższej jakości mat wiklinowych

Prezentowane przez nas maty wiklinowe odznaczają się najwyższą jakością wykonania. Materiał zbierany jest do nich na polskim Podkarpaciu. Następnie wiklina poddawana jest pierwszemu etapowi obróbki, czyli parzeniu. Polega ono na przygotowywaniu jej za pomocą gorącego powietrza i pary wodnej. Poddana działaniu tych dwóch czynników wiklina ulega wzmocnieniu i w naturalny sposób wzmaga się je odporność na warunki atmosferyczne.

Po wyschnięciu wiklina zostaje w całości zanurzona w środku impregnującym Palisander, który jeszcze bardziej podnosi jej wytrzymałość i sprawia, że jej żywotność znacząco się wydłuża. Połączenie tych procesów sprawia również, że koloryt wikliny wyrównuje się, a ona sama nabiera charakterystycznej ciepłej, brązowej barwy.

Duża wytrzymałość

Maty wiklinowe są chętnie wykorzystywane zarówno w domach prywatnych, jak i przedsiębiorstwach ze względu na swój ogromny potencjał pod względem wytrzymałości. Poddane opisanej wyżej obróbce mogą bez problemu służyć przez wiele sezonów, odgradzając poszczególne miejsca od siebie. Nie są podatne na działanie takich czynników jak deszcz, śnieg, wiatr i mróz. Ich naturalna giętkość i elastyczność sprawia, że nie ulegają łatwo skruszeniu, a odpowiednia impregnacja dodaje im twardości i zabezpiecza przed nasiąkaniem wodą.

Uroda i ekologia

Niemniej ważną cechą mat wiklinowych jest ich ekologiczne pochodzenie i naturalne piękno, którym się charakteryzują. Z tego względu są szczególnie chętnie wybierane przez osoby, które chciałyby się jak najbardziej przyczynić do ochrony środowiska i żyć w zgodzie z naturą.

Niemniej ważne jest to, że maty wiklinowe odznaczają się niezwykłą urodą. Ich ciepły brąz sprawia, że są idealnym dodatkiem do każdego ogrodu. Pozwalają na urozmaicenie jego wyglądu, jednocześnie harmonijnie łącząc się z innymi drewnianymi elementami i soczystą zielenią.

Różnorodne możliwości aranżacji

Maty z wikliny mogą zostać wykorzystane na różnorodne sposoby. Wewnątrz ogrodu można zastosować je w celu oddzielenia od siebie dużych przestrzeni albo dla osłonięcia mniej estetycznych elementów, takich jak śmietniki. Przyczepione do siatki czy płotu pomogą z kolei w ochronie przed wścibskimi spojrzeniami i zapewnią kameralną atmosferę.

Małe maty warto wykorzystać również do osłonięcia balkonu lub tarasu. Ich zadaniem będzie wówczas nie tylko dodanie temu miejscu intymności i zaciszności, ale również ochrona przed nagłymi podmuchami wiatru. Dzięki temu spędzanie tam czasu będzie znacznie przyjemniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here