domowe prace remontowe

Twoja komoda nie wygląda już tak dobrze jak zaraz po zakupie? Powierzchnia szafek jest obdrapana i zniszczona a zakup nowych mebli chwilowo nie wchodzi w grę? Za chwilę dowiesz się jak w prosty sposób odświeżyć wygląd mebli wykonanych z płyty.

Najprostszym sposobem na odnowienie mebli z płyty pokrytych zarówno laminatem jak i fornirem jest ich przemalowanie na inny kolor, wykorzystując do tego celu odpowiedni rodzaj farb.

Malowanie mebli z płyty laminowanych

Laminat to nic innego jak gruba i sztywna, imitująca drewno okleina, powierzchnię należy oczyścić a następnie oszlifować, pozbywając się wierzchniej warstwy a także nakładając specjalistyczny preparat podkładowy w prosty sposób zwiększysz przyczepność farby. Uwaga! Jeżeli chcesz pominąć ten krok, możesz zaopatrzyć się w farbę kredową lub renowacyjną – produkty tego typu nie wymagają uprzedniego szlifowania powierzchni, wystarczy ją tylko umyć i odtłuścić a następnie zabezpieczyć woskiem lub lakierem.
Niezależnie od rodzaju farby jaki wybrałeś, nałóż jej dwie-trzy cienkie warstwy, pilnując tego aby każda kolejna warstwa aplikowana była na tę już zupełnie wyschniętą. W przeciwnym wypadku farba zacznie się ważyć i zbierać, co nie będzie wyglądało estetycznie.
Po całkowitym zaschnięciu farby, konieczne będzie zabezpieczenie malowanej powierzchni. To już w zasadzie ostatni krok, do tego celu użyć należy wosku lub lakieru. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi produktami opiera się na trwałości. Płyta pokryta lakierem będzie zdecydowanie bardziej odporna na uszkodzenia (zadrapania, odpryski) niż ta zabezpieczona woskiem.

jak odnowić meble z płyty

Malowanie mebli z płyty fornirowanych

W wypadku mebli pokrytych warstwą forniru, czyli specjalnej okleiny z naturalnego drewna, należy odpowiednio przygotować powierzchnię.
Pierwszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie oraz odtłuszczenie mebla np. fronty szafek należy umyć przy pomocy płyty do mycia naczyń a następnie odtłuścić używając do tego celi profesjonalnego odtłuszczacza lub zwykłego spirytusu.
Następnie tak jak zwykle to bywa przy przemalowywaniu mebli, powierzchnię należy delikatnie oszlifować papierem ściernym (najlepiej 180). Potem szafki trzeba oczyścić z powstałego kurzu oraz pyłu, kolejny krok to nakładanie odpowiedniej farby – polecamy farbę akrylową wodorozcieńczalną przeznaczoną do drewna.
Po nałożeniu dwóch cienkich warstw powierzchnię należy zabezpieczyć lakierem.

Zamiast malować skup się na detalach!

Niekiedy jest tak, że patrząc na meble, który nie jest stosunkowo w dobrym stanie technicznym, stwierdzamy, że przydałaby mu się mała metamorfoza. Co zrobić w takiej sytuacji? Po prostu wymień gałki lub uchwyty na nowe np. kryształkowe lub w modnym odcieniu rose gold. Zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko czas ale także i pieniądze. Wydając ok. 20 zł, wygląd komody lub szafy z pewnością się odświeży. Jeżeli na powierzchni nie dostrzegasz żadnych ubytków, zbędne jest jej przemalowywanie, chyba, że znudził Ci się już kolor mebla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here