Wśród rozmaitych metod ogrzewania często przewija się temat ekogroszku jako znakomitego środka opałowego. Jaki ekogroszek powinniśmy kupić i czym właściwie kierować się podczas dokonywania zakupu? Czy faktycznie przewyższa on swoimi walorami, chociażby doskonale nam wszystkim znany i używany od wieków węgiel kamienny? Sprawdźmy.
Walory ekogroszku
Mieszkanie w domku jednorodzinnym ma zarówno mnóstwo zalet, jak i też sporo wad. Jedną z nich jest bez wątpienia konieczność zapewnienia sobie ogrzewania we własnym zakresie. Gdy mieszkamy w domu położonym np. w takim mieście jak Wrocław, to nie mamy do dyspozycji spółdzielni mieszkaniowej, która za stosowną opłatą zobowiązana będzie dostarczać nam energię cieplną w miesiącach zimowych. Jesteśmy wówczas zdani na własną kreatywność. Warto wówczas zainteresować się ekogroszkiem.
Wielu specjalistów twierdzi, że ekogroszek jest o wiele korzystniejszym dla środowiska rozwiązaniem niż chociażby zwykły węgiel. Jest to jak najbardziej prawda, ponieważ ekogroszek pozostawia mniej odpadów podczas spalania. Warunkiem jest jednak selektywne podejście względem zakupu tego materiału. Nie spieszmy się z wyborem, bowiem kupno najtańszego surowca wcale nie musi oznaczać zakupu tego najlepszego. Pamiętajmy też, że tanie odpowiedniki ekogroszku to często najzwyklejsza w świecie mieszanka kamieni i innych odpadów, które nie dość, że nie będą efektywne, gdy chodzi o ogrzewanie domu, to na dodatek zanieczyszcza środowiska i będą mogły także uszkodzić nasz piec. Wybierając ekogroszek w sklepie takim jak ekogroszek-workowany.pl, zwróćmy koniecznie uwagę na parametry:
- zawartość popiołu,
- zawartość siarki,
- wilgotność (powinna być mniejsza niż 10%).
Kilka praktycznych porad na sam koniec
Na samym początku konieczna będzie rzecz jasna inwestycja w odpowiedni piec obsługujący ten materiał. Oczywiście wszystko powinno nam się w miarę szybko zwrócić z uwagi na to, że oszczędności poczynione na ogrzewaniu domu ekogroszkiem są dość wyraźne. Jeżeli mamy ponadto dobrze wyizolowany dom to suma ta będzie jeszcze wyższa. Warto pomyśleć o tym już zawczasu i zanim nadejdzie sezon grzewczy, zatroszczyć się równie o to by ciepło nie uciekało z naszego domu, bo wtedy cały wysiłek pójdzie na marne. Jeśli zdecydujemy się na ekogroszek, to podczas palenia w piecu musimy brać pod uwagę temperaturę na dworze. Gdy jest ona w miarę wysoka, to używajmy opału niskokalorycznego, a gdy niższa — wręcz odwrotnie. Niskokaloryczny ekogroszek spala się znacznie wolniej niże jego wysokokaloryczny odpowiednik, ale tylko w cieplejsze dni. Warto o tym pamiętać, żeby nie ponieść żadnych niepotrzebnych kosztów.