Zbiornik na deszczówkę – najważniejsze porady przed rozpoczęciem inwestycji

0
873

Zbiorniki na deszczówkę są często montowane przy domach jednorodzinnych, a także budynkach o innym profilu – altankach, domkach wczasowych i innych. Woda zgromadzona w zbiorniku nadaje się do dalszego wykorzystania zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkańców. Ponieważ wybór i montaż zbiornika na deszczówkę nie jest zupełnie łatwy – należy bowiem uwzględnić zarówno nasze potrzeby jak i regulacje prawne – poniżej udzielamy kilku porad w tym temacie. Dowiesz się – jakiej wielkości zbiornik na deszczówkę warto wybrać, gdzie warto go ulokować oraz innych informacji związanych z tym tematem.

Zbiornik na deszczówkę – co może, a co nie może do niego trafić?

Wbrew pozorom, nie wszystkie osoby potencjalnie zainteresowanie zbiornikami na deszczówkę, wiedzą dokładnie jaki rodzaj wody może do nich trafiać. Otóż – powinny być to wyłącznie wody opadowe, czyli te, które pojawiają się w wyniku oddziaływania zmiennych warunków atmosferycznych. Mówiąc wprost – w większości przypadków będzie chodzić o deszcz. Do grupy tej nie zaliczają się ścieki – czyli woda wypływająca wraz z instalacją odprowadzającą.

Woda deszczowa – czyli ta, która powinna trafiać do zbiornika na deszczówkę – może być zarówno wodą skapującą z dachu, rynny, terenów utwardzonych, a także – wpływającą bezpośrednio do zbiornika w czasie opadów.

Lokalizacja zbiornika na deszczówkę – czyli jak wybrać miejsce praktyczne i „wygodne”

Lokalizacja to kluczowa sprawa w czasie planowania montażu zbiornika na deszczówkę. Lokalizacja zbiornika nie może być wybierana dowolnie – choć warto podkreślić, że rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury nie regulują tej kwestii. W wyborze lokalizacji warto się wiec kierować względami przede wszystkim praktycznymi, choć w zasadzie – zbiornik może być zlokalizowany w dowolnym miejscu.

Często wybiera się jednak przestrzeń zlokalizowaną blisko ścian domu, a w przypadku zbiorników podziemnych – także pokrytą utwardzoną warstwą gruntu lub podłożem. Zbiornik może być ulokowany zarówno pod trawnikiem, chodnikiem, przydomowym parkingiem oraz w innych potencjalnie dostępnych miejscach. Ponadto, lokalizacja powinna umożliwiać zbieranie wody, która będzie ściekać z dachu domu.

Pojemność zbiornika na deszczówkę i inne kluczowe parametry

Pojemność to sprawa najważniejsza, gdy przystępujemy do wyboru zbiornika. Warto przy tym pamiętać, że w okresie letnim, nasz kraj może być narażone na susze trwające nawet 2-3 tygodnie lub dłużej. Dlatego, przed wyborem zbiornika warto sprawdzić, jaki jest średnia roczna suma opadów. W poszczególnych regionach może być zgoła różna – i wynosić od zaledwie 500 do nawet ponad 1500 mm. Przeciętna wartość dla naszego kraju to natomiast ok. 600 mm.

Najlepszym wyborem jest zbiornik betonowy na deszczówkę 5000l, który powinien pomieścić wystarczającą ilość wody spływającej z dachu. Jej zapas przechowywany wewnątrz powinien bez problemu wystarczyć na czas suszy – na przykład do podlewania roślin w przydomowym ogródku.  

Warto pamiętać też o konieczności zamontowania specjalnego filtra koszowego, który będzie oczyszczał wodę spływającą rynnami. Niestety, ale jest ona zanieczyszczona – różnego typu pyłkami, cząstkami oraz innymi składnikami – dlatego dla jej oczyszczenia warto wybrać specjalny filtr koszowy przeznaczony do montowania w samym zbiorniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here